برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اندازه گيري ميدان الکترومغناطيسي در نمايشگرها و پست هاي برق يک شرکت پخش فرآورده هاي نفتي در استان مازندران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بهداشت حرفه‌ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ساری، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: ميدان الکترومغناطيسي از دو قسمت ميدان الکتريکي و ميدان مغناطيسي و هر دوي آنها توسط جريان الکتريسيته توليد مي شوند. مواجهه طولاني مدت با ميدان هاي الکترومغناطيس اثرات زيان باري بر سلامت کارکنان در معرض دارد. استفاده از وسايل مولد امواج و اثراتي که اين ميدان ها مي گذارند رو به گسترش است، لذا مطالعه حاضر با هدف ارزيابي شدت ميدان هاي الکترومغناطيس در بخش هاي اداري و پست برق يکي از پايانه هاي نفتي استان مازندران انجام شد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه مقطعي شدت ميدان هاي الکترومغناطيس ناشي از مانيتور و سرورهاي کامپيوتر واحدهاي مختلف و همچنين ميدان هاي الکترومغناطيسي در پست هاي برق و دستگاه فتوکپي در 28 ايستگاه کاري با استفاده از دستگاه EMF MEASUREMENT اندازه گيري و با استانداردهاي موجود ملي و بين المللي مقايسه شد. داد ه ها با استفاده از تست هاي آمار توصيفي و نرم افزار آماري  20 SPSS مورد آناليز قرار گرفتند.
يافته ها: ميانگين ميدان الکتريکي اندازه گيري شده در تمام وسايل الکتريکي معادل
m/v 4.44 و بيشترين و کمترين مقدار ميدان الکتريکي اندازه گيري شده به ترتيبm/v 208  و 0.5 و مربوط به دستگاه تکثير و ژنراتور برق بود. ميانگين شدت ميدان مغناطيسي در تمام ايستگاه ها  61.7×10-6 mT اندازه گيري شد. بيشترين شدت ميدان مغناطيسي (5×10-4 mT) در تابلوي برق فشار قوي و کمترين آن (0.2×10-6mT) مربوط به اتاق کنترل برق بود.
نتيجه گيري: شدت تمام ميدان هاي الکتريکي و مغناطيسي اندازه گيري شده پايين تر از حدود استاندارد هاي ملي و بين المللي بود. با توجه به اينکه شدت ميدان هاي الکتريکي و مغناطيسي مورد مطالعه از حدود توصيه شده ملي و بين المللي کمتر بود، احتمالا شاغلين با حدود ايمن ميدان الکترومغناطيس در مواجهه هستند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

محمدیان، م.، و علیزاده لاریمی، ا.، و گرگانی فیروزجایی، م.، و تقوی، ف. (1396). اندازه گیری میدان الکترومغناطیسی در نمایشگرها و پست های برق یک شرکت پخش فرآورده های نفتی در استان مازندران. پژوهش در بهداشت محیط, 3(2 (پیاپی 10)), 150-157. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=304563Vancouver : کپی

محمدیان محمود، علیزاده لاریمی احمد، گرگانی فیروزجایی محسن، تقوی فاطمه. اندازه گیری میدان الکترومغناطیسی در نمایشگرها و پست های برق یک شرکت پخش فرآورده های نفتی در استان مازندران. پژوهش در بهداشت محیط. 1396 [cited 2021October26];3(2 (پیاپی 10)):150-157. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=304563IEEE : کپی

محمدیان، م.، علیزاده لاریمی، ا.، گرگانی فیروزجایی، م.، تقوی، ف.، 1396. اندازه گیری میدان الکترومغناطیسی در نمایشگرها و پست های برق یک شرکت پخش فرآورده های نفتی در استان مازندران. پژوهش در بهداشت محیط, [online] 3(2 (پیاپی 10)), pp.150-157. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=304563. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1573 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی