برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

نقش همکاری های صنایع پایین دستی و صنعت پتروشیمی در توسعه فناوری

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: خاك پور مازيار*
 
 *گروه پليمر و پتروشيمی، مرکز مطالعات توسعه تکنولوژی، دانشگاه صنعتی اميرکبير، خيابان حافظ، تهران
 
عنوان همایش: همايش ملي توسعه فناوري در صنعت نفت
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  دفتر همکاری های فناوری ریاست چمهوری، پژوهشگاه صنعت نفت
زمان:  1383دوره 2
 
چکیده: 

ساختار زنجيره عرضه محصولات پتروشيمي در سال هاي اخير دستخوش تغييرات بزرگي شده است. اين زنجيره، توليد و عرضه مواد اوليه به صنايع پايين دستي (همچون صنايع پليمر و صنايع شيميايي) توسط صنعت پتروشيمي، فرآورش و تبديل مواد به محصولات واسطه و نهايي توسط صنايع پايين دستي و عرضه آن به مصرف کننده نهايي را در بر مي گيرد.
در نظام سنتي، تعاملي بين سه بخش اصلي اين زنجيره، صنايع پتروشيمي، صنايع پايين دستي و مصرف کنندگان، وجود نداشته و صنعت پتروشيمي و صنايع پايين دستي با توجه به امکانات و منابع موجود محصول توليدي خود را عرضه مي کنند. اما در نظام نوين زنجيره عرضه محصولات پتروشيمي، ارتباطي قوي و موثر بين اعضاي زنجيره وجود داشته و اين ارتباط سبب ارتقا کيفيت مواد و محصولات، روش هاي توليد، بهره وري و در نهايت فناوري در هر دو بخش پتروشيمي و صنايع پايين دستي آن مي شود. در اين نظام، صنعت پايين دستي از يک سو در توسعه محصولات خود توجه بسياري به نيازهاي مشتريان داشته و از ديگر سو با ارتباط قوي با صنعت پتروشيمي و با فرآورش اطلاعات دريافتي از مصرف کنندگان، به نيروي محرکه اي براي ايجاد تغييرات در اين صنعت تبديل مي شوند. نتيجه چنين ارتباطي، رشد فناوري صنعت پتروشيمي در جهت رفع نيازهاي نوين صنايع پايين دستي و مصرف کنندگان نهايي، توسعه صنايع پايين دستي و توسعه کاربردهاي نوين مواد پتروشيمي خواهد بود.
در اين مقاله ضمن معرفي نظام نوين زنجيره عرضه محصولات پتروشيمي و ذکر نمونه هايي موفق از نتايج آن، راهکارهايي براي تثبيت چنين نظامي در کشور ارايه مي شود.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 181   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی