برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

طراحی و ساخت آنالیزر آمونیاک پساب

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: مهرابي اصغر*
 
 *مجتمع پتروشيمي خراسان
 
عنوان همایش: همايش ملي توسعه فناوري در صنعت نفت
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  دفتر همکاری های فناوری ریاست چمهوری، پژوهشگاه صنعت نفت
زمان:  1383دوره 2
 
چکیده: 

آناليزر آمونياك براي اندازه گيري يون آمونيوم كه مهمترين عامل آلوده كننده پساب خروجي در فرآيند توليد آمونياك، اوره وكريستال ملامين ميباشد، بر اساس جديدترين روشهاي آناليز دستگاهي و استفاده از امكانات داخلي طراحي و پس از ساخت نمونه آزمايشي و تست و تاييد عملكرد آن نمونه صنعتي آن آماده و هم اكنون در واحد كريستال ملامين مجتمع پتروشيمي خراسان نصب و راه اندازي گرديده است.
روش كار دستگاه بر اين اساس است كه با افزايش PH، يون آمونيوم طي واكنش به آمونياك گازي محلول تبديل ميشود. آمونياك گازي محلول با عبور از يك غشا نيمه تراوا سبب تغيير غلظت آمونياك در سوي ديگر غشا ميگردد. افزايش اختلاف پتانسيل الكترود نسبت به يك الكترود مرجع سنجيده ميشود و به روشي مبتني بر جداول استاندارد غلظت آمونياك اندازه گيري ميشود. جهت افزايش دقت كار دستگاه روش اندازه گيري بصورت افزايش استاندارد است كه سبب كاهش خطا به كمتر از 2% ميشود و همچنين سيستم از كاليبراسيون دوره اي بي نياز ميگردد. ضمنا در اين روش تنها ماده شيميايي مورد نياز سود سوزآور ميباشد و بعلت تداخل بسيار كم ساير اجزا در نمونه مورد آناليز محدوديتي وجود ندارد.
اين دستگاه قابليت ثبت آناليز و نمايش آن بر روي نمايشگر خود بصورت گزارش را دارد و خروجيهاي RS232 و 4-20mA استاندارد جهت اتصال به سيستمهاي ديگر بر روي آن در نظر گرفته شده است. سيستم شستشو نيز بعداز هر آناليز دستگاه را براي آناليز بعدي آماده ميکند.
قابليت اعلام خطاء وآلارم بر روي دستگاه در نظر گرفته شده است. محدوده اندازه گيري قابل انتخاب مي باشد و امكانات تست و تنظيم براي ورودي و خروجيهاي آنالوگ و ديجيتال نيز بروي دستگاه تعبيه شده است.
با توجه به قابل برنامه ريزي بودن دستگاه از اين سيستم ميتوان براي آناليز يونهاي ديگر كه داراي الكترود يون انتخابي (ISE) باشند و همچنين بعنوان تيتراتور اتوماتيک استفاده نمود. با توجه به ارزش بالاي دستگاههاي آناليزر قيمت دستگاه کمتر از يک پنجم مشابه خارجي خواهد بود.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 170  
 آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی