برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

تحلیل و ارزیابی روند همکاریهای فناوری در طرح نفتی FCC

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: اكبرنژاد محمدمهدي,توفيقي جعفر,حكيمي فاطمه,غلامي جفرودي اكرم
 
 
 
عنوان همایش: همايش ملي توسعه فناوري در صنعت نفت
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  دفتر همکاری های فناوری ریاست چمهوری، پژوهشگاه صنعت نفت
زمان:  1383دوره 2
 
چکیده: 

با توجه به اهميت استفاده بهينه از منابع هيدروكربني در بحث انرژي و نقش آن در توسعه صنعتي و اقتصادي كشورها، استفاده هر چه بيشتر از ته مانده هاي سنگين در پالايشگاههاي نفت و توليد محصولات سبك با ارزش افزوده موردتوجه روز افزون قرار دارد. در اين ميان فرايند شكست كاتاليستي بستر سيال (FCC) جهت شكست مولكولهاي سنگين و توليد محصولات با ارزش بعنوان روشي مطمئن با ويژگيهاي خاص از جايگاه مهم برخوردار است.
به منظور جلب مشاركت داخلي در احداث واحدهاي RFCC در پالايشگاههاي كشور و همچنين ارايه مشاوره هاي فني به صنعت درامر خريد تكنولوژي، پژوهشگاه صنعت نفت در برنامه سوم توسعه كشور (1383-1379) در راستاي كسب دانش فني فرايند FCC اقداماتي گسترده به انجام رسيده است. اين اقدامات همچنين شامل انتقال بعضي نكات تكنولوژيك مهم از خارج از كشور به منظور بهره گيري از راه ميان بر جهت دستيابي به فناوري مورد نظر بوده است.
در اين مقاله به تشريح اين تكنولوژي و نقش آن در صنعت نفت پرداخته و ابعادي چون روند گزينش تكنولوژي انتقال يافته/مشخصات طرفين انتقال تكنولوژي/نوع همكاري صورت گرفته و در نهايت نتايج و نقاط ضعف انتقال اين تكنولوژي را مورد تحليل قرار مي دهيم.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 42   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی