برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

فرآیند تبدیل گاز طبیعی به هیدروکربنهای مایع (جی.تی.ال.)

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: ديدري خمسه مطلق محمد*
 
 *سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران
 
عنوان همایش: همايش ملي توسعه فناوري در صنعت نفت
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  دفتر همکاری های فناوری ریاست چمهوری، پژوهشگاه صنعت نفت
زمان:  1383دوره 2
 
چکیده: 

فرآيند معمول جي.تي.ال. فرآيندي غير مستقيم و دو مرحله اي است. در مرحله اول از واكنش گاز طبيعي با بخار آب و اكسيژن در راكتور اتوترمال ريفرمينگ، گاز سنتز 3 توليد مي شود. در مرحله دوم، گاز سنتز در واكنش فيشر - تروپش 4، در راكتوري به همين نام به محصول اوليه 5 تبديل شده، در ادامه با استفاده از روشهايي نظير تقطير و كراكينگ مي توان محصولات نهايي ارزشمندي مانند نفتا يا گازوئيل توليد كرد كه قابليت ذخيره سازي، انتقال و صادرات آن آسان بوده، از لحاظ مشخصات زيست محيطي و ساير مشخصات كاربردي جز ايده آل ترين سوختها محسوب مي گردند.
اين مركز (مجري طرح) بطور خصوصي و با حمايت مالي سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران طي چهار سال مراحل مختلف اين پروژه را به دست متخصصين خود، طراحي و با موفقيت اجرا نموده است:
دستگاه توليد اكسيژن مورد نياز به روش پي.اس.آ 6 طراحي، ساخته و با موفقيت استفاده شده است.
تمامي مراحل طراحي و ساخت راكتور توليد گاز سنتز و كاتاليست هاي مورد نياز آن در اين مركز انجام گرفته و با موفقيت آزمايش و راه اندازي شده است.
رآكتور فيشر - تروپش كه از فناوري پيشرفته اي برخوردار است، از مقياس آزمايشگاهي (لوله آزمايش)، تا مقياس پايلوت (يك بشكه در روز) به همراه كاتاليست هاي مورد نياز آن (كاتاليستهاي آهن و كبالت) در چند مرحله طراحي، ساخته و با موفقيت آزمايش و راه اندازي گرديده است.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 161   pdf-file
 آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی