برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

پیوند هوشمندانه تحقیقات با انتقال تکنولوژی: گزینه ای استراتژیک جهت توسعه تکنولوژی در صنعت نفت کشور (با نگاهی به تجارب موفق پژوهشگاه صنعت نفت)

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: باقري سيدكامران,صدرايي نوري ساسان,بزمي منصور
 
 
 
عنوان همایش: همايش ملي توسعه فناوري در صنعت نفت
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  دفتر همکاری های فناوری ریاست چمهوری، پژوهشگاه صنعت نفت
زمان:  1383دوره 2
 
چکیده: 

بيش از صد سال از حفر اولين چاه نفت در ايران مي گذرد و صنعت نفت كشور در طي سده اخير، فراز و نشيب هاي فراواني را طي كرده است. اما به اذعان تمامي صاحبنظران، هنوز ايران به جمع توسعه دهندگان تكنولوژيهاي صنعت نفت نپيوسته است. عليرغم دستاوردهاي حاصله در حوزه بهره برداري، تعمير و نگهداري و حتي مهندسي، سطح قابليتهاي تكنولوژيكي اين صنعت، هيچگاه در حد توانمنديهاي لازم براي توسعه و تجاري سازي تكنولوژيهاي جديد و كاربردي نبوده است. اهيمت اين موضوع زماني آشكار مي شود كه بدانيم برخي كشورها با گذشت كمتر از دو دهه از زمان ورودشان به عرصه اين صنعت، امروزه به عنوان صادر كننده تكنولوژيهاي نفتي به ديگر كشورهاي جهان شناخته مي شوند و درآمد آنها از محل فروش و انتقال تكنولوژي از درآمدهاي صادرات نفت خام بيشتر است.
از سوي ديگر، انجام پروژه هاي مختلف انتقال تکنولوژي، در عمل به افزايش سطح قابليتهاي تکنولوژيکي صنعت نفت کشور تا حد توانمنديهاي لازم براي توسعه تکنولوژي کمک نکرده است. لذا در اين مقاله مزاياي تركيب هوشمندانه تحقيقات با انتقال تكنولوژي بررسي شده و اين رويكرد بعنوان گزينه اي استراتژيك جهت توسعه تكنولوژي در صنعت نفت كشور پيشنهاد مي گردد. مروري بر دستاوردهاي ارزشمند پژوهشگاه صنعت نفت در پيروي از اين رويكرد، كارايي عملي روش پيشنهادي را در محيط كشور تاييد مي كند.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 77   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی