برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

ذخیره سازی زیر زمینی گاز طبیعی در راستای صیانت از مخازن نفتی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: طوسي اعظم السادات*
 
 *مديريت برنامه ريزی تلفيقی، شرکت ملی نفت ايران
 
عنوان همایش: همايش ملي توسعه فناوري در صنعت نفت
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  دفتر همکاری های فناوری ریاست چمهوری، پژوهشگاه صنعت نفت
زمان:  1383دوره 2
 
چکیده: 

گاز طبيعي بعنوان يک سوخت پاک شناخته مي شود؛ به نحوي که جايگزيني آن با سوختهاي فسيلي مايع و جامد در صنايع رشدي فزاينده يافته است. تغييرات فصلي مصرف گاز طبيعي از جمله پارامترهايي است که بکارگيري آن را در بخش هاي مختلف مصرف کننده با مشکلات جدي مواجه ساخته است؛ لذا غلبه بر معضل تغييرات فصلي از جمله عواملي است که مي تواند در ايجاد توازن عرضه و تقاضا مفيد واقع شود.
تغييرات فصلي مصرف گاز طبيعي عمدتا مربوط به بخش خانگي - تجاري است. با توجه به اينکه اوج مصرف گاز طبيعي بخش خانگي - تجاري در 4 ماه سرد سال است، لذا طراحي سيستم پالايش و انتقال بر اساس نياز فصلي باعث اتلاف سرمايه هنگفتي خواهد شد. بعلاوه اين امر موجب کمبود گاز طبيعي به منظور تامين تقاضاي بخش هاي ديگر مصرف کننده گاز طبيعي خواهد شد. تزريق گاز طبيعي از جمله مواردي است که از تغييرات فصلي مصرف در بخش خانگي - تجاري متاثر مي شود. تحقق تزريق گاز طبيعي به مخازن نفتي به منظور صيانت از اين مخازن و افزايش ضريب بازيافت نفت خام انجام مي شود که برآورده نشدن اين نياز، خسارات جبران ناپذيري را بر اقتصاد کشور تحميل خواهد کرد. ذخيره سازي زيرزميني گاز طبيعي در نزديکي نقاط مصرف يکي از روشهايي است که مي تواند در اين زمينه راهگشا باشد.
در اين مقاله ضمن مروري مختصر بر مباني و اصول فني و اقتصادي ذخيره سازي زيرزميني گاز طبيعي، نتيجه بکارگيري اين روش در برقراري توازن عرضه و تقاضا در هشت ماهه گرم و چهار ماهه سرد سال مورد بررسي قرار گرفته و راهکارهايي جهت بهينه سازي بلند مدت سيستم عرضه کشور ارايه خواهد گرديد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 145  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی