برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

افزایش برداشت نفت بوسیله میکروبها (MEOR)

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: محبي عليرضا,رهبركليشمي احمد
 
 
 
عنوان همایش: همايش ملي توسعه فناوري در صنعت نفت
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  دفتر همکاری های فناوری ریاست چمهوری، پژوهشگاه صنعت نفت
زمان:  1383دوره 2
 
چکیده: 

مطالعات اوليه در مورد به کارگيري روشهاي ميکروبي در ازدياد برداشت از مخازن از حدود سال 1926 آغاز گرديده و تاکنون مطالعات بسياري پيرامون استفاده از اين روشها در کشورهاي مختلف از جمله آمريکا، روسيه، چين، اندونزي، امارت متحده و عربستان صورت گرفته و نتايج رضايت بخشي نيز حاصل شده است. به طور مثال مطالعات انجام گرفته در عربستان بيانگر اين مطلب است که با استفاده از اين روشها مي توان تا 30% نفت باقيمانده در شرايط مخزن را برداشت نمود.
مهمترين وجه تمايز روش ميکروبي در مقايسه با ساير روشهاي ازدياد برداشت استفاده از يک موجود زنده به عنوان مهمترين عامل اين فرايند مي باشد که اين مطلب موجب محدوديتهايي در استفاده از اين روش مي گردد. براي اين منظور ابتدا  بايد ميکروبي که قدرت سازگاري با شرايط دما و فشار، ميزان شوري آب، مقدار گوگرد و ساير ترکيبات مضر موجود در مخزن را داشته باشد، يافته و ضمن بررسي مکانيزم عملکرد آن در مخزن، شرايط را براي رشد و ادامه حيات آن فراهم نمود.
در ايران با توجه به وجود مراکز فعال در امر بيوتکنولوژي زمينه مناسبي براي استفاده از اين تکنولوژي وجود دارد. بعلاوه از آنجايي که بهترين گزينه ها در انتخاب ميکروب، استفاده از ميکروبهاي موجود در خود مخزن است نيازي به وارد کردن ميکروب از خارج از کشور وجود ندارد و تنها لازم است که مطالعات جامعي پيرامون نوع و عملکرد ميکروبهاي موجود در مخازن کشور انجام گيرد.
در اين مقاله ضمن معرفي MEOR، در مورد انتقال تکنولوژي آن نيز پيشنهاداتي ارايه شده است.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 85   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی