برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

توسعه فن آوری، منشور اخلاقی و مسوولیت اجتماعی شرکت ها

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: نوذري جليل*
 
 *شركت خوارزمي بندر امام، از شركت هاي وابسته پتروشيمي بندر امام
 
عنوان همایش: همايش ملي توسعه فناوري در صنعت نفت
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  دفتر همکاری های فناوری ریاست چمهوری، پژوهشگاه صنعت نفت
زمان:  1383دوره 2
 
چکیده: 

توسعه فن آوري فرآيندي چند سويه است و در هر كجا كه به پيش برده شود وارد شبكه اي از ارتباطات پيچيده با جامعه و محيط مي شود. بي توجهي به اين چند سويگي از ناحيه مديران توسعه فن آوري از يك طرف باعث ايجاد جزيره هاي پيشرفته صنعتي و مسكوني در درياي عقب مانده محيط ميزبان مي شود، و از سوي ديگر نيروهاي توليدي آن محيط را منفعل و غير مولد نموده و باعث خالي ماندن عقبه صنعت مي شود.
منشور اخلاقي سند آگاهي نهادها به نقش خود به عنوان نيروهاي تاثيرگذار اجتماعي و حاصل برنامه ريزي سنجيده آنان براي تعامل آگاهانه با محيط خود است. تدوين اين سند مهم در ايران بحث جديدي است. كاربرد صفت "اخلاقي" در كنار واژه  "منشور" باعث شده است تا درك درستي از آن حاصل نشود و در بسياري از مراكز، و از جمله در صنايع پتروشيمي، تدوين، اجرا و نظارت بر اجراي آن با مشكلات نظري رويارو شود و با بحث مربوط به طرح تكريم مشتري يكي انگاشته شود - بحثي كه تنها گوشه اي از مسووليت اجتماعي شركت هاست.
مقاله حاضر به اين مطلب مي پردازد كه "منشور اخلاقي" چيست و چرا بايد همگام با طرح هاي توسعه فن آوري صنعت نفت از اولويت تنظيم و اجرا برخوردار باشد. براي ارايه يك مدل نيز به ويژگي هاي پتروشيمي بندر امام اشاره خواهم نمود.
از نظر روش، اين مقاله حاصل فعاليت در تدوين منشور اخلاقي پتروشيمي بندر امام و نيز مشارکت در اقدامات مربوط به مسايل توسعه منطقه ماهشهر در کنار کارشناسان داخلي و خارجي است و به فعاليت کتابخانه اي و مواد چاپي متکي نيست.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 90   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی