برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

وضعیت آلودگی فلزات سنگین ‌در گوشت دو گونه از کپور ماهیان پرورشی (کشت تلفیقی برنج و ماهی) - در استان گیلان

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: خداپرست شريفي سيدحجت اله,بابايي هادي,عابديني علي,مومن نيا مهدي
 
 
 
عنوان همایش: همايش سم شناسي و مسموميت هاي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن سم شناسی ایران
زمان:  1383دوره 8
 
چکیده: 

ماهي يكي از منابع مهم تامين و پروتئين در تغذيه انسان بشمار مي رود كه بدليل تقاضاي بالا به لحاظ بهداشتي و سلامت از نظر عاري بودن از آلاينده هاي مختلف بويژه فلزات سنگين مورد توجه قرار گرفته است. در چارچوب فرآيند توسعه پايدار كشور براي دستيابي به امنيت غذايي و تامين غذاي سالم، ايجاد اشتغال، مديريت پايدار آب و خاك با كاهش فشار به اكوسيستيم طبيعي آب، توسعه آبزي پروري در آبهاي داخلي نقش استراتژيك احراز كرده است.
استفاده از كودهاي شيميايي و سموم كشاورزي در تحصيل حداكثر توليد برنج، نگراني افزايش غلظت فلزات سنگين در آب و به الطبع در ماهي ايجاد نموده است به منظور تعيين سطح تجمع بيولوژيكي فلزات سنگين در بافت ماهيان پرورشي، در سه مزرعه كشت تلفيقي برنج و ماهي غلظت فلزات سنگين در دو نوع ماهي فيتوفاك و آمور مورد بررسي قرار گرفت.
فلزات سنگين به روش هضم تر با استفاده از دستگاه جذب اتمي و سيستم شعله اندازه گيري كرده است ميانگين غلظت فلزات سنگين در گوشت ماهيان فيتوفاك و آمور به ترتيب براي مس 2.90 ، 2.30 و روي 8.216 ، 11.076 كادميم 0.678، 1.233 و آهن 36.036، 34.33 ميليگرم بر كيلوگرم وزن خشك بوده است. در اين مقاله نتايج حاصل با استاندارد جهاني و مطالعات ديگر محققين مورد بررسي قرار گرفته است.

 
کلید واژه: آلودگي، فلزات سنگين، ماهي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 96  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی