برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

ارزیابی روش رفلکسومتری مردمک چشم به عنوان یک آزمون غربالی جهت تشخیص موارد سوء مصرف مواد مخدر و مقایسه آن با روشهای ایمونوکروماتوگرافی و کروماتوگرافی نازک لایه

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: اخگري مريم,فريادي منصور,سلطاني نژاد كامبيز
 
 
 
عنوان همایش: همايش سم شناسي و مسموميت هاي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن سم شناسی ایران
زمان:  1383دوره 8
 
چکیده: 

اعتياد به مواد مخدر به عنوان يك معضل جهاني مطرح بوده و تشخيص موارد سوء مصرف ناشي از آن در جهت ارايه راهكارهاي پيشگيرانه و درماني جهت حفظ سلامت جامعه نقش بسيار مهمي را ايفا مي نمايد. آزمونهاي غربالي متداول جهت شناسايي موارد سوء مصرف عبارتند از روش ايمونوكروماتوگرافي و كروماتوگرافي نازك لايه. اين روشها عليرغم دارا بودن مزايايي نظير سرعت و ارزان قيمت بودن، داراي معايبي نظير تهاجمي بودن (نياز به اخذ نمونه هاي خون يا ادرار) و نياز به معرفهاي شيميايي مي باشند. در چند سال اخير استفاده از تكنولوژي رفلكسومتري مردمك چشم كه پايه و اساس آن بررسي و ثبت ويديوئي حركات مردمك چشم به دنبال تحريك هاي نوري و تفسير آن توسط رايانه مي باشد، در تشخيص موارد سوء مصرف مواد مخدر مطرح شده است. از مزاياي عنوان شده براي اين روش عدم نياز به نمونه هاي بيولوژيك (نظير خون و ادرار)، مصون ماندن جوابهاي آزمايش از دستكاريهاي عمدي، سرعت عمل بالا در حصول به نتايج و تعيين سوء مصرف مواد مخدر تا 21 روز بعد از قطع مصرف مي باشد كه موارد عنوان شده به ويژه در سم شناسي قانوني داراي اهميت بالايي مي باشد. از اين رو هدف از مطالعه حاضر ارزيابي كارآيي اين روش در تشخيص موارد سوء مصرف مواد مخدر و مقايسه آن با روشهاي رايج مي باشد. اين مطالعه بر روي 158 نفر از مراجعين به آزمايشگاه سم شناسي سازمان پزشكي قانوني كشور انجام شد.ابتدا براي هر فرد پرشنامه اي شامل اطلاعات راجع به سن، جنس، سابقه بيماريهاي چشمي و عصبي، تاريخچه داروهاي مصرفي و اعمال جراحي انجام شده تكميل شده و جهت آزمايش، ابتدا هر فرد به مدت 15 دقيقه در شرايطي آرام و دور از هر گونه صدا و نور شديد قرار مي گرفت. در اين مطالعه جهت يررسي رفلكس مردمك چشم از دستگاه (Iritech ,DM-2010) استفاده گرديد. به اين ترتيب كه پس از استقرار يافتن فرد در پشت دوربين دستگاه، چشم تحت تاثير فلاش هاي نوري قرار گرفته و رفلكس مردمك توسط رايانه دستگاه ‏‏ پردازش و در نهايت پس از 3 بار تكرار آزمون، نتيجه نهايي توسط دستگاه به صورت كيفي (نياز يا عدم نياز به آزمونهاي تكميلي) گزارش ميگرديد. جهت بررسي نتايج حاصله با روشهاي متداول، از هر فرد نمونه ادراري اخذ گرديده و به روشهاي ايمونوكروماتوگرافي و كروماتوگرافي نازك لايه مورد يررسي قرار مي گرفتند. از 158 فرد مطالعه شده (74.05%) 117 نفر مذكر و (25.95%) 41 نفر مونث بودند. ميانگين سني افراد 0.8± 35.6 سال و محدوده سني 69-22 سال بوده است. نتايج حاصله با استفاده از روش رفلكسومتري مردمك چشم در (44.30%) 70 مورد، عدم نياز به انجام آزمونهاي تكميلي جهت بررسي مواد مخدر را نشان داد (پاسخهاي منقي) و در (55.7%) 88 مورد، نياز به آزمونهاي تكميلي پيشنهاد گرديد (پاسخهاي مثبت). در بررسي نمونه هاي ادراري به روشهاي ايمونوكروماتوگرافي و كروكاتوگرافي نازك لايه، در آن دسته از افرادي كه طبق روش رفلكسومتري مردمك چشم نيازي به آزمونهاي تكميلي نداشتند، نشان داد كه در (4.28%) 3 مورد مواد مخدر يافت گرديد (منفي كاذب). در حالي كه از 88 موردي كه در روش رفلكسومتري مردمك چشم نياز به انجام آزمونهاي تكميلي براي آنها پيشنهاد شده بود در روش ايمونوكروماتوگرافي و كروكاتوگرافي نازك لايه تنها در (10.23%) 9 مورد مواد مخدر يافت گرديد.
استفاده از روش رفلكسومتري مردمك چشم جهت غربال موارد سوء مصرف مواد مخدر در افراد تنها در مواردي كه در آنها عدم نياز به آزمونهاي تكميلي اعلام مي شود داراي اعتبار بوده و جوابهاي مثبت در اين روش به علت تداخل عوامل بسياري از قبيل سابقه مصرف داروها، بيماريهاي عصبي و چشمي و اختلالات رواني و ... از نظر سم شناسي قانوني داراي اعتبار نبوده و انجام آزمونهاي تكميلي نظير كروكاتوگرافي نازك لايه جهت تشخيص غربالي موارد سوء مصرف الزامي مي باشد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 41  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی