برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثرات امبریوتوکسیک استامینوفن در موش Balb/C

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: جلالي مهدي,نيك روش محمدرضا
 
 
 
عنوان همایش: همايش سم شناسي و مسموميت هاي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن سم شناسی ایران
زمان:  1383دوره 8
 
چکیده: 

مطالعات دهه گذشته در خصوص تاثير بعضي از عوامل مداخله گر بر تكامل جنيني انسان مويد اين موضوع است كه استامينوفن در مقام دارويي كه كم خطر شناخته شده شده است از طرف مادران حامله به عنوان يك داروي ضد درد و ضد تب در سطح وسعيي مورد استفاده قرار مي گيرد. لذا در اين پژوهش سعي گرديده است تا اثرات توكسيك استامينوفن بر جنين موش مورد مطالعه قرار گيرد.
براي اين منظور از موش نژاد Balb/c استفاده شد و در هر يك از روزهاي حساس (8 تا 11) حاملگي به ترتيب از دوزهاي درماني 48.5 و 97mg/kg استامينوفن در دو گروه تجربي 1 و 2 استفاده گرديد. در گروه كنترل نيز از حجم مشابهي سرم فيزيولوژي استفاده شد. از روز چهاردهم تا آخرين روز حاملگي دو موش از هر يك از گروهها تحت بيهوشي قطع نخاع گرديده و پس از جمع آوري جنينها، پروسه فيكس، آماده سازي بافتي، تهيه برش و مطالعه ميكروسكوپي در مورد آنان صورت پذيرفت.
مشاهدات حاصل از اين بررسيها نشان داد كه ناهنجاريهاي متفاوتي از قبيل تاخير رشد داخل رحمي, جذب جنيني، نقص سيستم هاي بينايي، عصبي، ادراري و اسكلتي در بعضي از نمونه هاي هر دو گروه تجربي مشهود است اما ميزان اين ناهنجاريها در گروه تجربي 2 نسبت به گروه 1 بطور معني داري افزايش يافته بود. علاوه بر اين، مطالعات بافت شناسي مربوط به اين نمونه ها نشان داد كه اين دارو اثرات شديدي بر تكامل كبد باقي مي گذارد بگونه ايكه تاخير در تمايز تشكيلات لوبولي, باقيماندن كانونهاي هموپوئتيك تا آخرين روز جنيني و افزايش مگاكاريوسيت ها از آن جمله اند.
اگر چه مكانيسم دقيق اين تاثير گذاري هنوز بدرستي روشن نيست اما بر اساس شواهد موجود با شكسته شدن استامينوفن در كبد، متابوليتهاي سمي پديدآمده از آن به راحتي از سد جفتي گذشته و ناهنجاريهاي مختلفي را از قبيل آنچه كه مورد اشاره قرار گرفت پديد مي آورند.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 106  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی