برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

مسمومیت حاد دسته جمعی با منواکسیدکربن

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: آقابيگلويي عباس*
 
 *گروه آموزشي طب قانوني و مسموميت هاي، دانشگاه علوم پزشكي ايران
 
عنوان همایش: همايش سم شناسي و مسموميت هاي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن سم شناسی ایران
زمان:  1383دوره 8
 
چکیده: 

طبق محاسبه بعمل آمده از سوي كارشناسان ژاپني در صورت بروز زلزله شديدي در هر كدام از گسل هاي شناخته شده تهران، حدود 5000 علمك گاز در منطقه زلزله زده منفجر خواهد شد و آتش سوزي گسترده تهران را فراخواهد گرفت. متاسفانه بسياري از ساختمان هاي بلند مرتبه تهران فاقد سيستم خودكار ضد حريق و احتمالا راه هاي فرار اضطراري است. بنابراين با از كار افتادن آسانسورها و تخريب پله هاي فرار، افراد زيادي در ساختمان ها گير افتاده و در معرض مسموميت و مرگ ناشي از مسموميت با گاز منواكسيدكربن قرار خواهند گرفت. مطالعات نشان مي دهد كه در موارد آتش سوزي بيشتر مرگ ها ناشي از مسموميت تنفسي با گازهاي خفه كننده است تا ناشي از صدمات حاصل از سوختگي. در اثر سوختن مواد هيدروكربني و انواع پلاستيك ها و مواد شيميايي صناعي كه در مبلمان و ساير وسايل خانگي بكار مي رود گازهاي خفه كننده از جمله گاز منواكسيدكربن و سيانيدهيدروژن توليد مي گردد. مطالعات خارجي نشان مي دهد كه سالانه در كشور امريكا 6000 نفر بعلت خفگي با گازهاي ناشي از آتش سوزي جان خود را از دست مي دهند. بنابراين داشتن يك برنامه از پيش تدوين شده كه عمدتا از سوي نيروهاي امدادي آتش نشاني و پرسنل بيمارستاني اجرا مي گردد براي آزادسازي قربانيان و درمان سريع و بموقع جهت نجات جان قربانيان و پيشگيري از بروز عوارض دراز مدت عصبي و معلوليت ضروريست. در اين مقاله سعي شده است كه برنامه مشخصي براي برخورد و اداره چنين حوادثي ارايه گردد و هدف از تدوين آن كاهش موارد مرگ و مير ناشي از مسموميت با گازهاي خفه كننده در آتش سوزي ها مي باشد.
روش كار: در اين مقاله راهكارهاي پيشگرانه اوليه بر اساس ارايه برنامه براي افراد در معرض خطر و همچنين اعضاي گروه هاي نجات و راهكارهاي پيشگيرانه ثانويه (درماني) از جمله مراقبت هاي پيش بيمارستاني و بيمارستاني براي اعضاي گروه هاي اورژانس تدوين گرديده است.
نتيجه: ارايه برنامه هاي از پيش تدوين شده و اجراي بموقع آن خصوصا در دقايق اوليه حادثه مي تواند به ميزان قابل توجهي از ميزان مرگ و مير و آسيب ناشي از گازهاي خفه كننده خصوصا مسموميت با گاز منواكسيدكربن در افرادي كه در كانون آتش سوزي قرار گرفته اند بكاهد.

 
کلید واژه: منواكسيدكربن، آتش سوزي، مرگ و مير، برنامه مقابله اي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 74  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی