برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی الگوی مسمومیت در شهر اردبیل در سال 1382

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: تذكري زهرا,فرشباف كامل فرزانه,موحدپور آسيه,نمادي وثوقي مريم,رسولي رحيمه,علي زاده فريبا
 
 
 
عنوان همایش: همايش سم شناسي و مسموميت هاي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن سم شناسی ایران
زمان:  1383دوره 8
 
چکیده: 

مسموميت هاي حاد از علل مهم بستري شدن بيمارا ن در بخش هاي داخلي مي باشند مسلما تعيين الگوي مسموميت در يک منطقه مي تواند پايه اي جهت ارايه راهکارهاي مناسب جهت کنترل و پيشگيري از اين قبيل معضلات باشد لذا هدف اين مطالعه بررسي علل و الگوي مسموميت در شهر اردبيل بود.
روش کار: اين مطالعه يک بررسي توصيفي گذشته نگر بود که اطلاعات از پرونده هاي موجود استخراج شدند و متغيرهايي چون جنس، سن، وضعيت تاهل، علل مسموميت، نوع دارو يا ماده مصرفي، آنتي دوت و اقدامات درماني، مدت بستري، موارد فوت شده و محل رخداد مسموميت و سابقه اقدامات قبلي جمع آوري و با نرم افزار spss تجزيه و تحليل شدند.
نتايج: نتايج نشان داد اکثر بيماران مجرد (51%)، زير 30 سال (66.5%) و مذکر (51.7%) بودند. 93 درصد مسموميت شان از نوع اقدام به خودکشي بوده و فقط 7 درصد افراد مسموميتشان به علت مصرف نادرست دارو يا مواد شيميايي بوده. در 74.8 درصد موارد علت اقدام خودکشي مشاجرات خانوادگي و طلاق بوده و 22.6 درصد به علت افسردگي، مرگ عزيزان و مشکلات روحي اقدام به خودکشي کرده بودند. از کل بيماراني که مسموميت تعمدي داشتند 8% سابقه اقدام به خودکشي قبلي داشتند، نوع مواد و داروهاي مصرفي بيماران نشان داد که ارگانوفسفره بالاترين رقم يعني (22.4%) را به خود اختصاص داده و از مسموميت هاي تصادفي بيشترين علت مسموميت کومادين بوده است. بعلاوه بيشترين تعداد روزهاي بستري هم به مصرف ارگانو فسفره مربوط بوده و اکثر مسموميت ها در فصل تابستان و سپس زمستان رخ داده اند در اکثر بيماران اقدامات درماني شامل لاواژ معده، مصرف شارکول، سوربيتول و آنتي دوت اختصاصي ارگانو فسفره پيراليد وکسيم به همراه آترويين و در مسموميت با مخدرات نالوکسان و در ساير موارد از لاکتولوز، فلومازينل استفاده شده بود.
نتيجه گيري: در کل بايد گفت جوانان بيش از سايرين تحت تاثير احساسات و عدم تحمل اقدام به خودکشي مي کنند لذا نبايد آنها را پس از مشاجرات يا افسردگي در منزل يا محل هاي ديگر تنها رها کرد و بايد مسوولين فکري به حال اوقات بيکاري و اشتغال جوانان بکنند تا ديگر شاهد هرز رفتن نيروي جوان و صرف هزينه هاي گزاف درماني اين افراد نباشيم.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 99  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی