برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

سمیت مشتقات دارویی ضد سوریاسز 10-الکیل تیو، و 10-فنیل تیو آنترالین

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: آشناگر علمدار,غريب ناصري ناهيد,بروس مايكل
 
 
 
عنوان همایش: همايش سم شناسي و مسموميت هاي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن سم شناسی ایران
زمان:  1383دوره 8
 
چکیده: 

حدود يك صد سال است كه آنترالين، ديترانول، سينولين يا 1و 8-دي هيدروكسي – 9- آنترون به عنوان يك داروي ضد مرض پوستي سورياسز بكار برده شده است. ارزيابي دقيق بيماران و منابع علمي مربوطه منجر به اين نتيجه گيري شده است كه آنترالين و متابوليت هاي آن اثرات سمي بر روي كليه ها ندارند. آنترالين مگر در دوزهاي خيلي زياد، اثراتي بر روي رشد كراتينوسيت ندارد.
ابتدا تركيب 10- برمو آنترالين از آنترالين و برم در حلال كربن دي سولفيد تهيه شد. سپس اين محصول با آلكان تيولهاي متعدد و نيز تيوفنل در حلال متيلن كلرايد و با به هم زدن در دماي اتاق واكنش داده شد. در نهايت پس از كارهاي آزمايشگاهي و جداسازي توسط كروماتوگرافي ستون، محصولات دلخواه 10- آلكان تيو آنترالين ها و 10-فنيل تيو آنترالين با راندمان بيش از 70% بدست آمدند. ساختمان شيميايي اين محصولات با استفاده از طيف هاي 1HNMR , 13CNMR , IR , MS و نتايج آناليزهاي كيفي و كمي تعيين و اثبات گرديدند.
فرمولاسيون هاي دارويي براي كاربردهاي كلينيكي تهيه شدند و بر روي بيماران سورياسزي بستري شده در بيمارستان پوست منچستر انگلستان تجويز و بكار برده شدند. نتايج مقدماتي كاملا خوش بينانه بودند و هيچ نوع گلايه و نارضايتي گزارش نشد. اين فرمولاسيونها، اثرات جانبي يعني خارش در محل اعمال دارو و ايجاد لكه صورتي رنگ بر روي پوست بدن كمتري نسبت به ديگر مشتقات دارويي آنترالين داشتند.
نتايج مقدماتي نشان داده اند در حاليكه اثر درماني دارو حفظ گرديده است، دو اثر جانبي اشاره شده كاهش يافته اند. هيچ نوع اثر سمي مشاهده يا گزارش نگرديد. نتايج خوش آينداند اما براي درك بيشتر و ديد شفافي از اين داروها و نيز اثرات سمي آنها كارهاي تحقيقاتي بيشتري لازم است.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 112  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی