برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی اثرات مصرف قرصهای ضد بارداری خوراکی (OCP) در دوران حاملگی و ایجاد آنومالیها

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: تك زارع نسرين,تك زارع عليرضا,يارمحمدي كامران,تك زارع سوسن,رشيدي برزو,منتظري بهرام
 
 
 
عنوان همایش: همايش سم شناسي و مسموميت هاي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن سم شناسی ایران
زمان:  1383دوره 8
 
چکیده: 

مصرف بعضي از مواد پروژستينال تا قبل از هفته 20 حاملگي توسط مادر به علت خواص آندروژنيك مي توانند باعث ايجاد علايم مردانه در قسمتهاي خارجي دستگاه تناسلي دختران و يا بر عكس شوند.
شايعترين روش براي جلوگيري از بارداري طبق آمار مصرف قرصهاي خوراكي ضد بارداري OCP است. گاهي مادران به طور ناخواسته باردار شده و يا از بارداري خود بي اطلاع هستند و همواره به مصرف قرصهاي روزانه ضد بارداري مي پردازند. در اين تحقيق تاثير مصرف داروهاي ضد بارداري حاوي استروژن و پروژسترون بر روند رشد و تكوين دستگاه توليدمثل جنين رت مورد بررسي قرار گرفته است.
در اين بررسي از تعداد 10 راس رت ماده باكره (Wistar)، با ميانگين وزني و سني مشخص استفاده گرديد. پس از آميزش و مشاهده واژينال پلاك و تعيين روز صفر حاملگي; موشها به صورت تصادفي به دو گروه آزمون و كنترل تقسيم شدند. و از همان روز اول بارداري قرصهاي خوراكي OCP محلول در آب به موشهاي گروه آزمون خورانده شد. پس از طي دوره بارداري در روز بيستم جنين ها به طريق سزارين خارج شده و مورد مطالعه دقيق قرار گرفتند.
در جنين هاي ماده به علت خواص آندروژنيك مواد پروژستينال دستگاه تناسلي خارجي دچار تغييراتي گرديده بود بدين ترتيب كه كليتوريس بزرگ شده و كيسه اي شبيه كيسه بيضه در فاصله بين مخرج و دستگاه تناسلي خارجي رشد كرده بود; در جنين هاي نر گروه آزمون پايين نيامدن بيضه و كوچكي غير عادي آلت تناسلي مشاهده شد و به طور كلي در روند تكامل جنسي وضعيت جنسي بينابيني (Intersexuality) مشاهده مي شد. در بررسي هاي آماري تفاوت بين گروه آزمون و كنترل از لحاظ آماري در سطح 0.05 =a معني دار Significant بود. بر طبق بررسي هاي انجام شده چنين به نظر مي رسد كه هر گونه تغيير در ميزان هورمونهاي جنسي، روند تمايز جنسي و تكوين و رشد دستگاه تناسلي را مختل مي كند. 

 
کلید واژه: قرص ضدبارداري، آنومالي، دستگاه تناسلي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 4470  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی