برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی فراوانی عوارض جانبی ناشی از ان - استیل سیستئین وریدی در درمان اوردوز استامینوفن

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: صناعي زاده حسين,جلالي ناصر,تقدسي نژاد فخرالدين
 
 
 
عنوان همایش: همايش سم شناسي و مسموميت هاي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن سم شناسی ایران
زمان:  1383دوره 8
 
چکیده: 

داروهاي متعددي به عنوان آنتي دوت استامينوفن مورد ارزيابي قرار گرفته است که از جمله مهمترين آنها ان - استيل سيستئين (NAC) مي باشد. راه استفاده، دوزاژ و همچنين مدت زمان تجويز NAC در درمان مسموميت با استامينوفن مورد اختلاف نظر مي باشد. اين در حالي است که تاکنون چندين گزارش از بروز واکنشهاي جانبي در پي تجويز فرم وريدي آن منتشر شده که اين مهم، استفاده از اين فرم آنتي دوت را در کشورهاي مختلف محدود کرده است. در ايران، اطلاعاتي از ميزان شيوع عوارض جانبي ناشي از فرم وريدي NAC در دست نمي باشد. لذا جهت بررسي فراواني عوارض و واکنشهاي جانبي ناشي از آن، مقايسه با گزارشات قبلي و همچنين ارزيابي بي خطري آن در درمان موارد مسموميت با استامينوفن، تحقيق حاضر انجام شد.
اين مطالعه از نوع توصيفي - مقطعي و بصورت آينده نگر در بخش مسمومين بيمارستان لقمان حکيم تهران و در سال 1380 انجام گرفته است. جامعه مورد مطالعه شامل تمامي بيماران بزرگسالي است که با تاريخچه مصرف تک دوز مقادير توکسيک استامينوفن (7.5 گرم يا بيشتر) و در مدت کمتر از 12 ساعت از مصرف، مراجعه کرده بودند. اين بيماران بدون در نظر گرفتن سطوح سرمي استامينوفن تحت درمان قرار گرفتند. افراديکه تاريخچه مصرف همزمان داروهاي ديگر با استامينوفن داشتند، موارد کوما و آنسفالوپاتي کبدي از مطالعه حذف شدند. درمان اين بيماران با استفاده از پروتکل درماني 20 ساعته صورت پذيرفت. در انتهاي تجويز NAC، فرم از پيش تعيين شده جمع آوري اطلاعات پر شد. داده ها تحت آناليز آماري رگرسيون لجستيک بر پايه متد گام به گام متغيير قرار گرفتند، بصورتيکه واکنش هاي جانبي به عنوان متغير وابسته، سن، جنس، آسم و سابقه عوارض و حساسيت دارويي بعنوان متغيرهاي مستقل در نظر گرفته شدند. نتايج - NAC وريدي در 206 مورد تجويز شد که 48 نفر (23.3%) دچار عوارض جانبي ناشي از آن شدند. بروز واکنشهاي جانبي در هيچ يک از موارد، باعث قطع کردن دايم تجويز NAC نشد. همچنين مورد شديدي از واکنشهاي جانبي که احتياج به مراقبتهاي ويژه داشته باشد و نيز مورد مرگي مشاهده نشد. سن، جنس، سابقه طبي آسم و سابقه عوارض و حساسيت قبلي، ارتباط آماري مهمي با شيوع عوارض جانبي نداشتند.
بر اساس نتايج حاصل از اين مطالعه شايد بتوان نتيجه گرفت که ميزان پايين هپاتوتوکسيسيته بتواند پاسخگوي فراواني بالاي عوارض جانبي ناشي از NAC وريدي باشد. علي رغم فراواني بالاي عوارض جانبي در اين مطالعه، اين عوارض گذرا و بسادگي قابل درمان بوده، تهديد کننده حيات نبودند و تمامي بيماران دوره کامل درمان را دريافت کردند. بنابراين، درمان اوردوز ناشي از استامينوفن با NAC وريدي مي تواند نسبتا بي خطر در نظر گرفته شود.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 437  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی