برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی واکنش های عصبی وابسته به دوز ناشی از مسمومیت شیمایی فنل در رت

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: نيك روش محمدرضا,جلالي مهدي
 
 
 
عنوان همایش: همايش سم شناسي و مسموميت هاي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن سم شناسی ایران
زمان:  1383دوره 8
 
چکیده: 

مسموميت با مواد شيميايي داراي قابليت جذب كه امروزه محيط زندگي بشر و ساير موجودات را در سطح وسيعي احاطه نموده است، سلامت حيات را بطور جدي تهديد مي كند تا آنجا كه بر اثر مواجهه با تركيبات شيميايي نفوذپذير، طيف وسيعي از گونه هاي حيات از مسموميت مزمن رنج مي برند و يا اينكه از اثرات حاد ناشي از آن تلف مي شوند. فنل يكي از اين تركيباتي است كه ضمن اينكه اثرات توكسيك آن كمتر مورد ملاحظه قرار مي گيرد در طيف وسيعي از آن در صنايع شيميايي، بهداشتي و دارويي استفاده مي شود. كابرد وسيع اين ماده در سالن هاي تشريح دانشكده هاي پزشكي صرف نظر از عوارض شناخته شده بر روي سيستم عصبي نيز تاثير مي گذارد و عملكرد آن را به مخاطره مي اندازد. در اين پژوهش سعي گرديده است تا تاثير دوزهاي متفاوت آن در رابطه با بروز واكنش هاي سيستم عصبي با استفاده از حيوان آزمايشگاهي (رت) مورد مطالعه و ارزيابي قرار گيرد.
در اين پژوهش از 24 رت نر دو ماهه نژاد ويستار در 3 گروه تجربي و كنترل استفاده گرديد و 3 دوز تزريقي فنل به مقدار 50، 100 و 200mg/kg بصورت روز در ميان در گروههاي تجربي سه گانه بكار گرفته شد و واكنش هاي ايجاد شده مورد ثبت كامپيوتري و آناليز آماري قرار گرفت.
نتايج حاصل از اين تجربه نشان كه به فاصله مي دهد 3 تا 5 دقيق بعد از تزريق واكنش هاي سيستم عصبي بصورت لرز و تشنج بروز مي نمايد كه بين 7 تا 14 دقيقه بطول مي انجامد. اين نتايج همچنين گوياي اين موضوع است كه دامنه تشنج با دوز تزريقي نسبت مستقيم دارد بگونه ايكه متناسب به غلظت فنل، عكس العمل سيستم عصبي در برابر مسموميت حاصل از آن به صورت بازتابهاي خفيف، ملايم و شديد بروز مي نمايد و در شرايط حاد به مرگ حيوان منجر مي شود.
اين مشاهدات تاييدي بر اين مدعا است كه قبل از اينكه فنل به عنوان يك تركيبات شيميايي مسموميت زا بصورت سيستميك بر ارگانيزم موجود زنده تاثير بگذارد و اختلالات گزارش شده ناشي از مسموميت مزمن را بروز دهد، باعث تاثيرگذاري مستقيم بر عملكرد سيستم عصبي مي شود و به ايجاد اختلالات حاد در كار اين سيستم مي انجامد تا آنجا كه حتي مي تواند به مرگ موجود زنده نيز منتهي شود.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 92  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی