برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

مقایسه نتایج محاسبه ذخیره بخش غربی کانسار سرب و روی عمارت با استفاده از روشهای هندسی و زمین آماری

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: احمدي رضا*
 
 *دانشگاه علم و صنعت ايران، واحد اراك
 
عنوان همایش: سمپوزيوم علوم زمين
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  سازمان زمین شناسی کشور
زمان:  1384دوره 24
 
چکیده: 

معدن سرب و روي عمارت در ايالت متالوژني ملاير - اصفهان قرار داشته و از نظر واحدهاي ساختماني و زمين شناسي جز زون سنندج - سيرجان مي باشد. كل كانه واقع در اين معدن بر اساس فعاليتهاي اكتشافي انجام شده در آن به چندين بلوك تقسيم بندي گرديده كه استخراج و بهره برداري از آن بر اساس موقعيت مکاني و ميزان عيار كانسنگ از سمت شرق به غرب شروع شده و در حال حاضر بخش غربي آن باقي مانده است. هدف از مطالعه حاضر تخمين ذخيره هر چه دقيق تر بخش غربي اين معدن مي باشد.
براي حصول بهترين نتيجه و بيشترين دقت، ذخيره معدني با چند روش مختلف، محاسبه شده، نتايج با يكديگر مقايسه گرديده و ميانگين آنها به عنوان ذخيره نهايي در نظر گرفته مي شود.
بر اساس ميزان و نحوه کارهاي اکتشافي انجام شده و اطلاعات اکتشافي موجود براي محاسبه ذخيره اين منطقه، از ميان روشهاي مختلف کلاسيک محاسبه ذخيره، دو روش مقاطع (قائم) و مثلث بندي و از روشهاي زمين آماري روش كريجينگ سطحي مناسبتر بوده و مورد استفاده قرار گرفته است.
نتايج مطالعه حاضر نشان مي دهد که اختلاف ميزان ذخيره محاسبه شده به دو روش كريجينگ سطحي و مثلث بندي نسبتا زياد بوده (6.02 درصد) كه به علت وضعيت خاص ماده معدني، خطاي تخمين در روش مثلث بندي افزايش يافته و موجب افزايش اختلاف ذخيره محاسبه شده گرديده است. اختلاف روشهاي کلاسيک مقاطع و مثلث بندي هم در حدود 3 درصد است. قدر مسلم ميزان ذخيره محاسبه شده به روش کريجينگ به علت داشتن خطاي کمتر از دو روش ديگر دقيقتر بوده و از درجه اطمينان بيشتري برخوردار مي باشد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 228   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی