برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

دادگاه های الکترونیکی و نقش آن ها در پیشرفت پرونده های کیفری

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: واحدي دهكردي راضيه*,عابدي نژادمهرآبادي زهرا
 
 *دانشگاه آزاد اسلامي، واحد بين المللي خليج فارس، خرمشهر، شهر خرمشهر
 
عنوان همایش: همايش ملي اقتصاد مقاومتي دانش بنيان
نوع همایش:  دانشگاه آزاد اسلامي
حامی:  دانشگاه آزاد اسلامي، واحد پروفسور حسابي تفرش
زمان:  1394دوره 1
 
چکیده: 

فناوري هاي مدرن الکترونيکي جايگاه ويژه اي در زندگي روزمره بشر پيدا کرده است. اين فناوري ها از يک مي تواند به عنوان ابزارهايي در دست مجرمان و تبهکاران قرار گيرد و ارتکاب جرم را تسهيل کند و از سوي ديگر پليس و سيستم عدالت کيفري نيز از اين ابزارها براي کشف جرم و شناسايي مجرمان و جمع آوري دلايل و مدارک عليه آنان استفاده مي کنند و دلايل علمي که از اين طريق به دست مي آيد در رديف محکمه پسندترين دلايل و مدارک به شمار مي روند. در عصر حاضر فناوري اطلاعات و ارتباطات منجر به دگرگوني ابعاد مختلف زندگي فردي و اجتماعي شده است، استفاده هاي خلاقانه از ابزارهاي فناوري اطلاعات، به خصوص اينترنت به عنوان شاخص ترين نماد عصر اطلاعات، منجر به افزايش رفاه جامعه بشري، صرفه جويي در وقت و هزينه، تسهيل روند انجام فعاليت ها و دستيابي آسان به اطلاعات گوناگون شده است، به عبارت ديگر به لطف اين فناوري، محدوديت هاي زماني و مکاني به طرز شگرفي تقليل يافته است.
دادرسي و رسيدگي به دعاوي و جرايم يکي از ارکان مهم و حاکميتي در جوامع و شهرهاي مرسوم است. به همين لحاظ، ارايه اين خدمات به صورت الکترونيک نيز از اهميت ويژه اي برخوردار است. شهروندان انتظار دارند خدمات قضايي با سرعت و سهولت و با حداقل نياز به حضور فيزيکي در اختيار ايشان قرار گيرد. راه اندازي اين سيستم نه تنها موجب افزايش کارايي و بهره وري دادگاه ها مي شود بلکه دسترسي طرفين پرونده به فرآيند دادرسي و اطلاعات پرونده ها را نيز تسهيل مي کند. با توجه به اين ما نيز در اين مقاله با روش کتابخانه اي به بررسي دادگاه الکترونيکي، ساختار و سيستم دادگاه الکترونيکي، توسعه دادگاه الکترونيک در ايران مي پردازيم.

 
کلید واژه: دادگاه الکترونيک، وکيل مجازي، قرارداد الکترونيک، امنيت در دادگاه الکترونيک، دادرسي الکترونيک، امضاي الکترونيکي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 467   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی