برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی استان مرکزی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: حسين نژاد محمدرضا*
 
 *گروه معدن، دانشگاه علم و صنعت ایران، واحد اراك
 
عنوان همایش: سمپوزيوم علوم زمين
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  سازمان زمین شناسی کشور
زمان:  1384دوره 24
 
چکیده: 

استان مركزي از نگاه ساختاري در پهنه متالوژيك و زون كاني زايي سنندج – سيرجان و زون ماگمايي اروميه – دختر از توان معدني بالايي برخوردار است . معدن كاري در استان مركزي سابقه ديرينه داشته است از طرفي كاني هاي قيمتي و نيمه قيمتي چون تورمالين، گارنت، دركوهي، ژاسپر، زيركن و غيره در شهرهايي چون سربند، اراك و ساوه در خور توجه است.
بررسي هاي اكتشافي انجام گرفته در مناطقي چون خشكه در سربند، قلعه آقا حميد سربند، نظم آباد اراك، ذالي بلاغ، نيوشت و كوه پنگ كوچك خان ساوه حاكي از وجود كاني هاي نيمه قيمتي چون تورمالين، گارنت و ژاسير است. تورمالين و گارنتهاي منطقه خشكه در سربند در طي آزمايشات ساب و صيقل به دليل شكستگي هاي داخلي از كيفيت ساب و صيقلي ضعيف تا متوسط برخوردارند لذا به عنوان سنگ نيمه قيمتي از كيفيت مناسبي برخوردار نمي باشند. كوارتز در كوهي و كوارتز دودي در منطقه قلعه آقا حميد سربند و نظم آباد اراك داراي ساب و و صيقل پذيري خوبي بوده اما بدليل عدم اطلاع از ميزان ذخيره در حال حاضر از لحاظ سنگهاي قيمتي در منطقه بي ارزش هستند.
تنها كاني نيمه قيمتي به جهت بالا بودن ذخيره و ساب و صيقل پذيري خوب كه داراي ارزش اقتصادي است ژاسپرهاي منطقه ذالي بلاغ، كوه پنگ كوچك خان و نيوشت ساوه بوده كه آنها هم از آلتراسيون ژاسپروتيد حاصل از فعاليت هاي هيدروترمال ناشي شده و به صورت باندهاي با ضخامت تا يك متر تشكيل شده اند.
بررسي بازار فروش ژاسپر در ايران نشان دادكه هيچ گونه بازار داخلي مشخصي براي ژاسپر شناسايي نشده است اما ارزش اقتصادي آن در بازارهاي خارجي از جمله فرانسه، آلمان، هندوستان، روسيه، ونزوئلا و آمريكا قابل توجه است. در برنامه توليد و فروش ژاسپر مي تواند منجر به توليد محصولاتي از قبيل نگين، لوح هاي بزرگ و كوچك منقوش، اثرات هندي و مصنوعات سنگي شود.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 918   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی