برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

کولریج: نمایشنامه ندامت و شرق همچون بیگانه ای عقل گریز

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: قادري بهزاد*
 
 *دانشگاه تهران
 
عنوان همایش: همايش ادبيات تطبيقي خودي از نگاه ديگري
نوع همایش:  وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
حامی:  دانشکده زبان های خارجی، دانشگاه تهران
زمان:  1385دوره 4
 
چکیده: 

کولريج، شاعر و زيباشناس قرن نوزدهم، در زمينه هاي ادبي از سرآمدان ادبيات انگليس به شمار مي رود. سواي دغدغه هاي او درباره اصول کلي ادبيات که، به همراه ديگر نظريه پردازان دوران رمانتيسيسم، مرزهاي تازه اي براي آفرينش ادبي گشود، ديدگاه هاي او درباره ادبيات نمايشي و تئاتر به ژرف انديشي بيشتري نياز دارد.
او به عنوان فيلسوف و سياستمدار اصلاح طلب و محافظه کار، از انديشه هاي تندروهايي چون جکوبين ها که مي خواستند انگليس را به سوي خيزشي همانند انقلاب فرانسه بکشانند، هراس داشت و، به همين دليل، بر اهميت نمايشنامه و تئاتر به عنوان ابزاري براي رويارويي با خطر انقلاب در جزيره تاکيد مي کرد.
اين مقاله تلاش مي کند نمايشنامه ندامت کولريج را با تاکيد بر لايه هاي پنهان گفتمان ملي گري کولريج و در چارچوب دغدغه هاي سياسي- اجتماعي او بررسي کند. کولريج انقلاب را پديده اي نابخردانه و اصلاح را روندي خردمندانه مي دانست؛ اما اين مقاله، با توجه به حضور و شيوه پروراندن دو قوم مسيحي و مسلمان در متن نمايشنامه، کولريج را انديشمندي مي شناسد که اين اثرش به شيوه تفکر حاکم بر اذهان انگليسي ها درباره شرق دامن زده است، زيرا او در اين نمايشنامه خردورزي و گرايش به اصلاحات را ويژگي اروپاييان اما عقل گريزي و گرايش به انقلاب را ويژگي مسلمانان دانسته است. همچنين، اين مقاله مدعي است که کولريج براي نشان دادن نابخردي انقلاب فرانسه در اروپا، فرانسه انقلابي را دشمن يا "ديگر" اروپا دانسته اما نکته مهم اين است که او براي اين کار از استعاره مسلمانان نابخرد و شورشي استفاده کرده است.

 
کلید واژه: کولريج، انقلاب فرانسه، اسلام، مسيحيت، ندامت
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 120   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی