برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

پایداری در کشاورزی و فناوری های نوین

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: فرح بخش علي نقي*
 
 *دانشکده کشاورزي، دانشگاه آزاد اسلامي شيراز
 
عنوان همایش: همايش منطقه اي كاربرد فناوري هاي نوين در كشاورزي
نوع همایش:  دانشگاه آزاد اسلامي
حامی:  دانشگاه آزاد اسلامی شیراز
زمان:  1386دوره 1
 
چکیده: 

عواملي مانند گرم شدن جهاني، از بين رفتن تنوع ژنتيكي، مشكلات مربوط به آفات و بيماري هاي گياهي و تخريب خاك به عنوان تهديدي براي كشاورزي پايدار در قرن بيست و يكم شناخته شده اند. در بيشتر مناطق دنيا از جمله كشور ما مصرف افراطي مواد شيميايي براي عملكرد بالا باعث افزايش هزينه هاي توليد همراه با تخريب منابع خاكي، آبي و بيولوژيك بوده است. جدي بودن تخريب محيط زيست در اثر كاربرد روش هاي غلط موجب جلب توجه و علاقمندي متخصصين به نظام هاي زراعي سالم و با دوام از نظر اكولوژي گرديده است.
براي حل مسايل بسيار زيادي كه در توليد پايدار محصولات کشاورزي با آن روبرو مي باشيم و همچنين كاهش اثرات نامناسب زيست محيطي آنها نياز به برنامه ريزي دقيق همراه با يك رويكرد چند نظامه و همكاري جمعي است. راهبردها بايد به نحوي انتخاب گردد كه تغيير در عمليات زراعي، روش و زمان مصرف مواد شيميايي، برنامه ريزي آبياري و تخريب خاك را زيرنظر داشته باشد. حركت به طرف نگرش چند نظامه در تحقيق و توسعه بايد به طريقي برنامه ريزي شود كه حالت توصيه كلي و عمومي فعلي به دست اندركاران اجرايي، در بلندمدت به توصيه بر اساس اصول كشاورزي دقيق
(PA) تبديل شود. بدين معني كه كاربرد نهاده هاي توليد بر اساس نياز سنجي دقيق محلي يا موضعي هر محصول باشد به نحوي كه پايداري موجود بهبود يابد و يا حداقل حفظ گردد. مفهوم كشاورزي دقيق با توسعه سريع فنآوري هاي پيشرفته مانند نظام مكان يابي جهاني (GPS) و دسترسي آسان و كم هزينه به آن در حال گسترش است. كشاورزي دقيق مفهوم گسترده اي دارد و موارد زيادي را در بر مي گيرد که هركدام از جنبه هاي آن به طور مستقيم و يا غير مستقيم روي محيط تاثير مي گذارد. به منظور داشتن عملكرد پايدار اقتصادي بايد تمام آنها مورد بررسي همه جانبه قرار گيرد.

 
کلید واژه: پايداري، فناوري، کشاورزي دقيق، GPS
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 39   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی