برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

مطالعه بوکسیتهای دوپلان تا دورک از دیدگاه ژئوشیمیایی و کانی شناسی و قابلیتهای آن در کاربردهای صنعتی

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: شاهرخي سيدوحيد,خاك زاد احمد,خواجه دهاقاني محمدرضا
 
 
 
عنوان همایش: همايش انجمن زمين شناسي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن زمین شناسی ایران
زمان:  1384دوره 9
 
چکیده: 

دوپلان و دورك در بخش جنوب خاوري استان چهار محال و بختياري و در فاصله 110 كيلومتري جنوب خاوري شهرستان شهركرد واقع شده اند. از ديدگاه ساختاري، جز كوچكي از بهينه ساختاري زاگرس مرتفع است. اين ذخيره معدني عمدتا در بخش كارستي شده سازند دالان قرار دارد. نتايج حاصل از ديفرانسيل اشعه ايكس (XRD) و نيز مطالعه مقاطع نازك نشان مي دهد كه ماده معدني اين ناحيه مشتمل بر دياسپور به عنوان كاني اصلي همراه مقدار كمي ژيپسيت و بوهميت و ناخالصي هايي از قبيل كائولينيت، ژيپس، هماتيت، آناتاز، كوارتز و … مي باشد. نتايج حاصل از آناليزهاي شيميايي ديگر، (XRF,AAS) نشانگر غير فعال بودن در طي فرآيند بوكسيتي شدن و خروج عناصري چون Na ,Si ,Mg ,K است. با وجود ميزان كم آهن و نيز TiO2 به صورت ناخالصي در تركيب شيميايي بوكسيت مي توان اصطلاح بوكسيت را براي ذخيره معدني بوكسيت هاي دوپلان تا دورك بكار برد.
تركيب شيميايي اين بوكسيت ها در مقايسه با ساير ذخاير جهان نشان از بالا بودن ميزان SiO2 اين ذخاير دارد. ميزان بالاي SiO2 موجب بروز مشكلات تكنولوژيكي در صورت استفاده از اين نوع بوكسيت در فرآيند توليد آلومينا مي گردد كه از جمله مي توان به مصرف زياد سود سوزآور و ايجاد اختلال در عمليات خردايش اشاره نمود.
با توجه به بالا بودن ميزان Al2O3 و نيز مدول Fe2O3 به Al2O3 باعث شده كه از اين نوع بوكسيت بتوان در تمامي مصارف صنعتي از جمله توليد آلومينيوم، فرآورده هاي نسوز، سيمان، ساخت انواع ساينده ها، و مصارف شيميايي استفاده نمود. در صورت لزوم براي بعضي از اين مصارف لازم است تغييراتي همانند كلسيناسيون را در اين بوكسيت ها اعمال نمود.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 102  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی