برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

تخمین زمین آماری در پروژه اکتشافات ژئوشیمیایی منطقه بیدستر - جنوب زاهدان (نمونه برداری از خاک در شبکه منظم)

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: شكوه زنگنه گلناز,مومن زاده مرتضي,رسا ايرج
 
 
 
عنوان همایش: همايش انجمن زمين شناسي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن زمین شناسی ایران
زمان:  1384دوره 9
 
 
چکیده: 

روش بررسي خاك برجا از روشهاي بسيار مفيد در اكتشاف كانسارهاي فلزي بخصوص در نواحي خشك مي باشد.محدوده اكتشافي بيدستر در باختر كوه آتشفشان تفتان و در فاصله حدود 105 كيلومتري جنوب جنوب شرق زاهدان و 65 كيلومتري شمال غرب خاش واقع شده است.
در عمليات اكتشاف ژئوشيمي و زمين شناسي صورت گرفته دو محدوده جداگانه بصورت شبكه 50×100 متر (شبكه كوه مادوفتي) و شبكه 100×100 متر (شبكه دره بيدستر) به وسعت تقريبي کل 8.33 كيلومتر مربع با تعداد 641 نمونه ژئوشيمي خاك طراحي شده است.اين نمونه ها از افق B خاك و با سايز (80+ و 60-) برداشت شدند. تعداد كل نمونه ها برابر با 410 نمونه در بخش شمالي و231 نمونه در بخش جنوبي مي باشد، بطوريكه مجموعا 641 نمونه طراحي گرديده است.نمونه هاي خاك برداشت شده از افق B و نمونه هاي مينراليزه پيش از ارسال به آزمايشگاه Amdel استراليا در آزمايشگاه كانساران بينالود مرحله آماده سازي را پشت سر گذارده اند. آماده سازي در مورد نمونه هاي سنگ شامل مراحل خردايش و آسياب (تا مرحله 200 مش) و در مورد نمونه هاي خاك فقط مرحله آسياب مي باشد.روش آناليز براي عناصر مختلف در مجموعه ICP-MS و ICP-OES قرار دارند. روشهاي گوناگوني از ديدگاه فرآيند داده پردازي در معرفي و جداسازي مناطق ناهنجار از محدوده هاي زمينه وجود دارد. اين روشها را مي توان مبتني بر بررسيهاي ساده (بر اساس پارامترهاي آماري توزيع) يا تجزيه و تحليل هاي پيچيده (بر اساس ساختار فضايي داده) استوار كرد.
در اين بررسي روش تخمين مقادير بر ساختار ژئواستاتيستيك استوار بوده كه شرح و مزاياي آن در تعريف روش كريجينگ و در ابزار قدرتمند آن (واريوگرام) آورده شده است. در نهايت اين روش تخمين با اعمال واريوگرام اساس ترسيم نقشه هاي ناهنجاري عناصر مختلف گرديد و بخش پيشنهادي در غرب شبکه شمالي براي مرحله بعدي اکتشاف مشخص شد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 90  
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی