برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

تحلیل دیدگاههای دینامیکی در مقایل استاتیکی در تحولات پترولوژیکی سنگهای کره زمین

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: ولي زاده محمدولي*
 
 *دانشگاه تهران
 
عنوان همایش: همايش انجمن زمين شناسي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن زمین شناسی ایران
زمان:  1384دوره 9
 
چکیده: 

از ديدگاه استاد بزرگ جامعه شناسي ايران، زنده ياد دکتر امير حسين آريانپور علم شناخت واقعيت از طريق تجربه به اتکا يک فلسفه با تأکيد بر کميت است. انسان بر خلاف ساير جانوان، در طي زندگي علمي، واقعيت را تغيير ميدهد و با توجه به تغيير واقعيت آن را مي شناسد، با شناسايي قوانين آن، راه غلبه بر آن را مي يابد و از جبرقهاي طبيعي مي رهد. پس کار انساني که مايه شناخت است، وسيله کسب حريت است.
علم به تناسب گونه گوني نمودهاي هستي، به دسته هايي تقسيم شده اند. اگر علم رياضي را زمينه و بنياد علوم ديگر بشماريم، طبقه بندي علوم چنين خواهد شد:
الف: علوم فيزيکي، يا علوم ماده بي جان که عبارتند از علوم فيزيک، شيمي، زمين شناسي و اخترشناسي که در پي شناخت قوانين حرکات گوناگون ماده بي جان مي باشند؛
ب: علوم زيستي، يا علوم ماده جان دار که شامل زيست شناسي، فيزيولوژي، گياه شناسي و جانورشناسي است جوياي قوانين حرکات متنوع ماده جان دار هستند؛
ج: علوم اجتماعي يا علوم انساني، که در برگيرنده علم تاريخ، علوم اقتصاد، وان شناسي و جامعه شناسي است و قوانين حرکات بخشي از ماده جان دار را که "انسان" نام دارد و همواره به صورت اجتماعي زيست مي کند، مي جويد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 42   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی