برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی و تحلیل الگوهای آموزش کارآفرینی در ایران

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: طباطبايي نيره السادات*
 
 *
 
عنوان همایش: همايش ملي آموزش عالي و كارآفريني گذشته، حال، آينده
نوع همایش:  وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
حامی:  دانشگاه سمنان
زمان:  1386دوره 1
 
 
چکیده: 

امروزه توسعه کارآفريني براي دستيابي به ثروت، رفاه و اشتغال به طور کلي به امري اجتناب ناپذير براي توسعه کشورها مبدل گرديده است. در دنياي در حال تحول و پيشرفت امروز کاميابي از آن جوامع و سازمانهايي است که بين منابع کمياب و قابليت هاي مديريت و کارآفريني منابع انساني خود رابطه معناداري برقرار نمايند. کشورهايي نظير کره جنوبي، تايلند، تايوان، سنگاپور، مالزي و هندوستان که از لحاظ اقتصادي و اجتماعي بهبودهاي کاملا محسوس پيدا کرده اند، بلکه اکنون قابليت هاي جديدي در سرمايه عظيمي که آن را منابع انساني مي نامند، بيش از پيش متبلور شده که ادبيات علمي آنرا توسعه کارآفريني و عادت هاي کارآفرينانه تلقي مي کنند.
از اينرو آموزش کارآفريني نقش مهمي را مي تواند در افزايش تعداد افرادي که اطلاعات کافي در مورد کسب و کار به عنوان يک فعاليت مهم اقتصادي و جايگزين شغلي دارند ايفا نمايد و به تبع آن افزايش کسب و کار ها و درآمد ناخالص ملي را مي توان انتظار داشت.
به دليل طيف گسترده و بسيار متنوع داوطلبان و مخاطبان، اين آموزشها بايد به روشي آسان و موفق عرضه شود به طوري که پيچيدگيهاي تئوري کاهش يافته و مهارتهاي آموزشي موفقي بوجود آيد. بديهي است که گويش شيواي آموزشي، ادبيات مانوس، ديدگاههاي موثر و مثالهاي روان، به نتايج موفقيت آميز منتج مي شود
.
يک مربي يا تسهيل گر کارآمد، ابتدا به آگاهي از فرآيند يادگيري و سپس طرحي براي موفقيت نياز دارد. بايستي نگرشها، مهارتها و دانش فراگيران خود را بشناسد تا بداند براي تسريع در اين کار به چه چيزهايي نياز داريد. سرانجام چگونگي کاربرد روشهاي آموزشي موفقيت يک مربي و تسهيل گر را تعيين مي کند. اين موفقيت در حين آموزش و پس از آن ارزيابي و پيگيري مي شود.
در اين مقاله در ابتدا با نگاهي گذرا به بيان تاريخچه آموزش کارآفريني و فرآيند يادگيري کارآفريني پرداخته شده و سپس بررسي مختصري از تجربيات آموزش كارآفريني در جهان و صورت گرفت. همچنين دوره هاي آموزش كارآفريني كه در حال حاضر در ايران در حال پياده سازي مي باشند، جمع آوري شده و پس از آن يك مطالعه ميداني به صورت نظرسنجي از مخاطبان يكي از دوره هاي كارآفريني براي بررسي نيازهاي ايشان انجام گرفت.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
 
بازدید یکساله 32   pdf-file
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی