برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

طرح ساماندهی نقشه برداری اسلامشهر

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: حسن زاده خوش طينت عليرضا*
 
 *گروه نقشه برداري، دانشگاه آزاد اسلامي، واحد اسلامشهر
 
عنوان همایش: همايش ملي ژئوماتيك
نوع همایش:  دانشگاه آزاد اسلامي
حامی:  دانشگاه آزاد اسلامي شهرري
زمان:  1388دوره 1
 
چکیده: 

امروزه شاهد گسترش روزافزون جمعيت و به تبع آن توسعه زيستگاههاي دايمي بشر مي باشيم. طبيعتا، اين توسعه فراگير صرفا منوط به محل زندگي افراد يك جامعه نمي باشد و لازم است تا به موازات آن، خدمات شهري متناسب با زيستگاه توسعه يافته تكامل پيدا نمايد. زماني كه صحبت از تكامل خدمات شهري مي گردد، ناگزير با توسعه طرح اوليه يك محل و تبديل آن به طرح تفضيل يافته مواجه مي گرديم. افزايش و گسترش شبكه خطوط حمل و نقل و ارتباطات، گسترش و تكامل خطوط انتقال نيرو نظير آب و فاضلاب و برق و مخابرات و گاز و ... و افزايش و به هنگام نمودن بخش خدمات شهري نظير تفرج گاهها، بيمارستانها، مساجد، ورزشگاهها و اماكن مذهبي و بسياري از بخشهاي خدماتي ديگر، از جمله مواردي است كه در طرح توسعه شهري مطرح مي باشد و اين همه  ميسر نمي گردد، مگر با برنامه ريزي دقيق و همسو گرايي بر اساس طراحي كامل و همه جانبه و در راس آن مديريت كلان شهري.
همه امور فوق الذكر داراي پيش نيازي مشترك بوده كه بر اساس تجربيات پيشين، مي توان اين پيش نياز را دارا بودن نقشه جامعي از وضع موجود و وضع نهايي دانست. به عبارت ديگر، به منظور اجراي توسعه شهري، در گام نخست نياز به نقشه وضعيت موجود  و پس از طراحي و ارايه طرحهاي تفضيلي، نياز به نقشه وضعيت ايده آل يا نهايي مي باشد. از طرف ديگر، تمامي عوامل توسعه دهنده اخير نيز خود در زمره طرحهاي عمراني بوده كه اجراي هر يك به تنهايي نياز به اجراي هندسه دقيق مطابق با نقشه ها و طرحهاي تئوريك دارد. از آنجا كه شهرستان اسلامشهر نيز در حال حاضر و نسبت به يك دهه گذشته، از نظر جمعيت با رشد روز افزوني مواجه گرديده است، اجراي روند مناسب در ساماندهي هندسي شهري اين شهرستان ضروري مي باشد
.
 در طي اين مقاله نيز، به نحوه ساماندهي مذكور پرداخته و براي اين شهرستان كه در حال حاضر و بنا به اظهار نظر مسئولان محترم، ساماندهي مناسبي از حيث نقشه و نقشه برداري ندارد، به ارايه راهكارهاي عملي جهت ساماندهي نقشه برداري مي پردازيم. مسايلي از قبيل طراحي شبكه نقاط مختصات دار و تهيه نقشه هاي پوششي از كل شهرستان در سيستم فراگير جهاني و طراحي سيستم اطلاعات جغرافيايي به عنوان ابزار مديريتي و سامانه اطلاعاتي، در اين مقاله به تفضيل مورد بحث قرار گرفته و در نهايت، مجموعه اي راهبردي جهت نيل به هدف مذكور ارايه خواهد گرديد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 42   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی