برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

روند نقشه برداری خط دوی قطار شهری تبریز

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: حسن زاده خوش طينت عليرضا*
 
 *گروه نقشه برداري، دانشگاه آزاد اسلامي، واحد اسلامشهر
 
عنوان همایش: همايش ملي ژئوماتيك
نوع همایش:  دانشگاه آزاد اسلامي
حامی:  دانشگاه آزاد اسلامي شهرري
زمان:  1388دوره 1
 
چکیده: 

در عصر كنوني، با توجه به گسترش چشم گير جمعيت در محدوده كلان شهرها و شهرهاي بزرگ، ارايه خدمات حمل و نقل يكي از مهم ترين مسايلي است كه مي بايست به آن توجه خاص داشت. استفاده از تونل هاي زير زميني شهري به منظور جابجايي مسافرين مي تواند به عنوان يكي از راهبردهاي اساسي در امر حمل و نقل مطرح گردد و استفاده ازسيستم قطار شهري يا مترو از مهمترين انواع آن مي باشد.
لذا، يكي از شاخص ترين پروژه هاي كاربردي مطرح در سطح جامعه عمراني امروزي، نحوه اجراي پروژه قطار شهري يا مترو مي باشد كه مسلما مهندسي نقشه برداري در اجراي اين پروژه از جايگاه ويژه اي برخوردار است. به عبارت ديگر، در اجراي پروژه قطار شهري استفاده از تكنيك هاي نقشه برداري از ابتدا تا زمان بهره برداري پروژه لاجرم بوده و اين شاخه مهندسي يكي از كاربردي ترين شاخه ها در اجراي اين پروژه مي باشد. ليكن از آنجا كه در طي مقالات و سخنراني هاي مختلف به بحث تئوريك پيرامون كاربرد اين شاخه مهندسي در اجراي پروژه قطار شهري يا مترو پرداخته شده ولي مسايل مطرح شده از حيث اجرايي ملموس نمي باشد، تصميم گرفته تا در طي ارايه اين مقاله ضمن ارايه مفاهيم تئوري و استانداردهاي موجود در روند نقشه برداري پروژه قطار شهري، نسبت به ارايه نتايج عملياتي حاصل از اجراي استانداردها بپردازيم. به عبارت ديگر، از آنجا كه نظارت عاليه نقشه برداري خط دوي قطار شهري تبريز را بر عهده داشته ايم، به طور خلاصه و در طي اين مقاله به ارايه چگونگي روند اجرايي نقشه برداري در اين پروژه خواهيم پرداخت. مسايلي از قبيل نحوه ايجاد شبكه نقاط ماندگار به منظور هدايت طرح هندسي در زير زمين و نحوه نقشه برداري مسير در سطح زمين و همچنين نقشه برداري بزرگ مقياس از نقاط مهم نظير ايستگاهها و هواكش هاي ميان تونلي و محل هاي دپو پاركينگ، از جمله مواردي است كه در اين مقاله مورد بحث قرار خواهد گرفت
.
در نهايت، سعي خواهيم نمود تا با مرور كلي بر اصول نقشه برداري كاربردي در اجراي پروژه قطار شهري يا مترو، نمونه اي از عمليات انجام شده را مورد بررسي قرار داده و نتايج بدست آمده را ارايه نماييم.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 63   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی