برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

فارماکوکنتیک دارویی: عاملی موثر در درمان بیماران مبتلا به انزال زودرس در ایران

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: كريمي مجيد*
 
 *
 
عنوان همایش: كنگره انجمن اورولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن اورولوژی
زمان:  1384دوره 5
 
چکیده: 

اهداف: در بين بيماراني كه با مشكلات جنسي با ارولوژيست مراجعه مي كنند، انزال زودرس شايد شايعترين بيماري در اين زمينه باشد. براي درمان اين بيماران دسته هاي مختلف دارويي پيشنهاد شده اند كه امروزه با مطالعات مختلف انجام شده داروهاي Serotonine Uptake Inhibitor (SUI) شايد تثبيت شده ترين داروها در درمان اين بيماري به حساب مي آيند به طوري كه امروزه اكثر مقالات به بررسي جنبه هاي مختلف درماني و عوارض جنبي آنها مي پردازند. اما در اين مقاله به يك جنبه خاص در اين زمينه پرداخته شده و آن تفاوت كارآيي داروهاي خارجي و ايراني اين رده هاي دارويي در درمان اين بيماران است.
مواد و روش ها: 49 بيمار كه بين 28 تا 51 سال (متوسط 35 سال) سن داشته اند و از درمان روزانه با 20 ميلي گرم دو بار در روز Fluoxetine ساخت خارح به مدت 4 هفته نتيجه نگرفتند. بين يك تا دو ماه پس از قطع درمان مجددا با داروي Serteraline ساخت خارج با دور 25 ميلي گرم در روز به مدت دو هفته تحت درمان قرار گرفتند. ملاك موفقيت درمان صرفا اظهار رضايت كامل بيماران در مقايسه با قبل از درمان سرترالين بوده است. بيماران مورد مطالعه در هر دو مرحله درماني شرايط روحي - رواني مشابهي داشته اند و الگوي مصرف دارو را در هر دو دوره به طور مشابه رعايت نموده اند.
يافته ها: 32 بيمار از درمان با سرترالين رضايت كامل داشته اند و 9 بيمار نيز هيچ بهبودي قابل ذكري را بيان نكردند. 8 بيمار اظهار رضايت از درمان داشته اند كه شامل افزايش زمان تا انزال (به مدت 2 تا 5 دقيقه) بوده است.
بحث و نتيجه گيري: در حالي كه منطقا انتظار مي رود اين دو داروي SUI اثرات درماني مشابه داشته باشند اما نتايج حاصله به وضوح تاثير سرترالين ساخت خارج را در درمان انزال زودرس نسبت به فلوكستين ساخت داخل نشان مي دهد. در طرح ژنريك دارويي در ايران به علت زمينه عدم رقابت، مشابه خارجي داروهاي ساخت داخل در دسترس نمي باشند و به نظر مي رسد تنها عامل موثر در اين زمينه اختلاف فارماكوکينتيک داروهاي توليد شده در اين دو گروه باشند و همين امر ترجيح با استفاده از داروهاي خارجي رده SUI را در هنگام استفاده از اين داروها در درمان بيماران با انزال زودرس پيشنهاد مي كند.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 400  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی