برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی رابطه بین انزال زودرس با سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و سابقه شب شاشی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: برقي محمدرضا*
 
 *
 
عنوان همایش: كنگره انجمن اورولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن اورولوژی
زمان:  1384دوره 5
 
چکیده: 

مقدمه: انزال زود رس يك اختلال شايع است و شيوع آن دربين مردان بالغ فعال از نظر جنسي تا 35% گزارش شده است IBS .نيز يك اختلال شايع است كه شيوع آنرا بين 10%-22% گزارش كرده اند و بيماري شب شاشي نيز يك اختلال شايع است كه در سن شش سالگي شيوع حدود 10% دارد. هر سه اين اختلالات در اثر مشكلات اجتماعي و فشارهاي عصبي تشديد مي شوند و همه اين سه گروه به داروهاي ضد افسردگي پاسخ ميدهند. ما در اين تحقيق قصد داريم رابطه آماري بين اين سه اختلال را نشان دهيم.
مواد و روش ها: از بين 1150 بيمار مراجعه كننده به مطب نويسنده مقاله (در طي 15 ماه)، 72 نفر مبتلا به انزال زود رس بودند.از اين بيماران در مورد علايم بيماري IBS و سابقه شب شاشي سوال شد. اين اطلاعات در پرونده بيماران ثبت گرديد و مورد تجريه و تحليل قرار گرفتند و اهميت آماري آنها توسط تست chi-square تعيين شد.
نتايج: از 41 نفر از اين 72 نفر راجع به وجود علايم  (ROME criteria) IBSسوال شد كه 18 نفر از اين 41 نفر علايم IBS را داشتند (43.9%) با Pvalue<0.0005 و از 35 نفر از اين 72 نفر راجع به وجود سابقه شب شاشي سوال شد كه 14 نفر اين سابقه را داشتند (14 نفر از 35 نفر برابر با 40%) باPvalue<0.001 .
بحث و نتيجه گيري: نتايج آماري فوق در مورد رابطه بين انزال زودرس و بيماري IBS و وجود سابقه شب شاشي از نظر آماري مهم است. تشديد اين سه بيماري در اثر مشكلات اجتماعي و فشارهاي عصبي و همچنين پاسخ خوب هر سه اين اختلالات به داروهاي ضد افسردگي ممكن است نشانگر اين نكته باشد كه هرسه اين بيماريها يك پايه پاتوفيزيولوژيك مشترك دارند و ما مي توانيم بگوييم كه وقتي يك بيمار با شكايت از يكي از اين اختلالات مراجعه نمود بهتر است در مورد وجود علايم دو اختلال ديگر نيز سوال شود تا بهتر بتوانيم بيماران خود را درمان نماييم.

 
کلید واژه: انزال زودرس، شب شاشي، سندروم روده تحريك پذير
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 820  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی