برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی میزان تلفات کلزا در برداشت مستقیم بوسیله سه نوع پلاتفرم کمباین

نوع ارائه: سخنراني
نویسنده: ايزدي نيا ياسر*,آسودار محمدامين,شافعي نيا عليرضا
 
 *مجتمع آموزش عالي كشاورزي و منابع طبيعي رامين، دانشگاه شهيد چمران اهواز
 
عنوان همایش: همايش ملي بررسي ضايعات محصولات كشاورزي
نوع همایش:  وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
حامی:  قطب علمی مهندسی بازیافت و ضایعات محصولات کشاورزی، دانشگاه تربیت مدرس
زمان:  1384دوره 2
 
چکیده: 

امروزه كشت گياه روغني كلزا در ايران با شتاب چشمگيري رو به گسترش است و ليكن اين امر از ابتدا با مسايل و مشكلات خاصي مواجه بوده است. يكي از اين مشكلات كمبود و يا نبود ماشين آلات اختصاصي براي كاشت، داشت و برداشت اين محصول است. برداشت مكانيزه كلزا با رعايت يكسري نكات فني و انجام برخي تنظيمات با كمباينهاي مرسوم غلات و يا با اضافه كردن چند مدل پلاتفرم الحاقي به پلاتفرم كمباين غلات انجام ميشود. به واسطه عدم مهارت و آموزشهاي كافي و وضعيت خاص گياه كلزا، برداشت مكانيزه اين محصول با تلفات قابل توجهي بالاخص در محل پلاتفرم كمباين همراه است. آزمايشي با هدف تعيين مقدار و تشخيص علت تلفات محصول در هنگام برداشت مستقيم كلزا انجام شد كه در آن سه مدل پلاتفرم برداشت كلزا از نظر ميزان ريزش بذور كلزا مقايسه شد. اين سه مدل پلاتفرم عبارتند از پلاتفرم معمولي برداشت غلات، پلاتفرم الحاقي مدل حامد مجهز به شانه برش جانبي مكانيكي و پلاتفرم الحاقي بيزو مدل جاندير مجهز به شانه برش جانبي هيدروليكي. طرح آماري مورد استفاده از نوع كاملا تصادفي با سه تيمار و در شش تكرار بود كه تيمارهاي آن عبارت بودند از برداشت مستقيم با پلاتفرم برشي غلات، پلاتفرم الحاقي حامد و پلاتفرم الحاقي بيزو. از جمله نتايج حاصله عبارت بودند از :
-
پلاتفرم هاي الحاقي مي توانند با افزايش فاصله شانه برش تا اگر ميزان تلفات واحد درو كمباين را به طور چشمگيري كاهش دهد.
-
پلاتفرم الحاقي مدل حامد ساخت داخل تنها در محل شانه برش عمودي داراي تلفاتي بيش از پلاتفرم بيزو وارداتي است و از نظر كل ريزش تفاوت آماري معنيداري بين اين دو پلاتفرم وجود ندارد. لذا استفاده از سيستم هاي هيدروليكي به جاي مكانيكي و شانه هاي برش دوچاقويي بيش از سيستم هاي مكانيكي و شانه هاي برش تك چاقويي از ميزان ريزش محصول مي كاهد.
-
ميزان ريزش طبيعي محصول 60/39 كيلوگرم در هكتار اندازه گيري شد كه تنها 12/1 درصد از عملكرد خالص مي باشد و مقدار قابل توجه را به خود اختصاص نمي دهد و با بهبود شرايط آب و هوايي قبل از برداشت از مقدار آن كاسته مي شود.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 159   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی