برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

استراتژیهای همکاری سازمان ها در زنجیره های تامین الکترونیکی

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: عظيمي علي,صفري حسين
 
 
 
عنوان همایش: همايش ملي تجارت الكترونيكي
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  وزارت صنعت، معدن و تجارت، انجمن علمی تجارت الکترونیکی ایران
زمان:  1386دوره 4
 
چکیده: 

فناوري هاي نوين ارتباطات و اطلاعات، تغييرات چشمگيري را در نحوه همکاري «collaboration» ميان شرکتها در طراحي، توليد و عرضه محصولات به بازار ايجاد نموده است. ديگر شرکتها با همراهي استراتژيهاي سنتي همکاري، کمتر نتيجه مطلوب بدست مي آورند و چرخه کوتاه عمر محصولات، عدم وفاداري مشتريان، هزينه هاي کمتر جايگزيني محصول و ساير تهديدها ايجاب مي نمايد تا مدلهاي همکاري جديدي در قالب زنجيره هاي تامين با قابليت شکل گيري سريع ايجاد شود.
زنجيره تامين الکترونيکي يکي از راهکارهاي موثر در اين مورد بشمار ميرود. بطورکلي يک زنجيره تامين الکترونيکي ترکيبي از اعضا موقت و بهم وابسته و پراکنده (ازنظر جغرافيايي) بوده و بگونه اي طراحي ميشود که با استفاده از فناوري اطلاعات به نيازهاي بازار جوابگو باشد و مزيت رقابتي مناسبي را براي اعضا خود ايجاد نمايد. ايجاد زنجيره هاي تامين الکترونيکي نياز فزاينده اي به همکاريهاي فزاينده و انعطاف پذير داشته، موجب تلفيق سازمانها و هسته هاي پراکنده گرديده و اتحاد موقت، موثر و کارا را به مدد شبکه هاي ارتباطي ايجاد مي نمايد. فقدان مديريت موثر در کنترل و هدايت همکاري ميان شرکاي زنجيره هاي تامين الکترونيکي ميتواند موجب شکست در کسب و کار شود. از اينرو تدوين و بکارگيري استراتژي هاي مناسب همکاري متناسب با ماهيت زنجيره تامين ضروري است.
در اين مقاله چند مدل از استراتژي هاي همکاري شرکتها در زنجيره تامين الکترونيکي معرفي و مورد بررسي قرار گرفته و در ادامه يک روش پياده سازي پيشنهاد ميگردد.

 
کلید واژه: همکاريcollaboration ، زنجيره تامين الکترونيکي electronics sypply chain، استراتژي strategy
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 142   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی