برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی بازاریابی مرکبات (مطالعه موردی پرتقال شهرستان جهرم)

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: راسخ جهرمي عرفانه*
 
 *دانشگاه پیام نور جهرم
 
عنوان همایش: همايش منطقه اي كشاورزي، محور رشد و توسعه
نوع همایش:  دانشگاه آزاد اسلامي
حامی:  دانشگاه آزاد اسلامی، واحد مرودشت
زمان:  1387دوره -
 
چکیده: 

با توجه به اهميت بخش کشاورزي در اقتصاد کشور، بحث وجود يک نظام بازاريابي کارا، بعنوان ابزاري موثر، در افزايش رشد توليد محصولات مطرح مي باشد.
بدين ترتيب بررسي بازاريابي محصولات کشاورزي بويژه محصولات باغي و ميوه ها در کشور از اهميت خاصي برخوردار است، از بين محصولات باغي، مرکبات و از بين مرکبات، ‌پرتقال داراي بيشترين حجم توليد هستند. در اين بخش از کشاورزي سهم توليدکنندگان از قيمت نهايي مصرف کننده پايين بوده و در بازاريابي آن نارسايي وجود دارد. در اين تحقيق مقادير حاشيه بازاريابي، سود عوامل بازاريابي، سهم عوامل بازاريابي در حاشيه بازاريابي، ضريب هزينه بازاريابي و کارايي بازاريابي محاسبه شد
.
آمار و اطلاعات لازم براي انجام اين مطالعه به دو صورت:  اول بصورت اسنادي از منابع آماري و دوم با استفاده از نمونه گيري تصادفي از خود جهرم و حومه
35 باغدار  20عامل بازاريابي در سال زراعي  1385 -86انتخاب و ضمن مصاحبه با آنها اطلاعات لازم جمع آوري گرديد. نتايج مطالعه حاکي از بالا بودن سهم واسطه ها در خريد محصول، بالا بودن ضريب هزينه بازاريابي، بالا بودن سود خالص عمليات بازاريابي عمده فروش، بالا بودن سهم هزينه هاي بازاريابي توليد کننده از قيمت دريافتي و افزايش نقش عمده فروشان در ميزان ناکارايي بازار اين محصول است.
بر اساس نتايج حاصله نياز به تحول در نظام بازاريابي پرتقال با حمايت و مشارکت باغداران، تاسيس مراکز خدمات بازاريابي مجهز و توسعه صنايع تبديلي لازم و ضروري به نظر مي رسد.

 
کلید واژه: مرکبات، پرتقال، حاشيه بازاريابي، کارايي، ضريب هزينه بازاريابي، سهم عوامل بازاريابي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 185   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی