برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

کانسارهای پورفیری شیلی مرکزی (Central Chile) و مقایسه آنه ابا کانسارهای پورفیری ایران

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: كاظمي مهرنيا احمد,زرين فر رضا
 
 
 
عنوان همایش: سمپوزيوم علوم زمين
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  سازمان زمین شناسی کشور
زمان:  1384دوره 24
 
چکیده: 

در آوريل سال 2005 در طي بازديد و کارگاه آموزشي اکتشاف کانسارهاي پورفيري در شيلي مرکزي (که در کشور شيلي برگزار گرديد)، از چهار معدن مهم (World Class) پورفيري شيلي، بازديد گرديد. اين چهار معدن در واقع متشکل از سه سيستم پورفيري مي باشند که شامل معادن ال تنينت (El-Teniente)، ريوبلانکو – لوس برونسز (Rio Blanco-Los Bronces) و لوس پلامبراس (Los Pelambres) مي باشند. اين کانسارها در غني ترين ايالت مس دار دنيا در سلسه کوه هاي آند قرار دارند. اين کمربند به تنهايي داراي ذخيره اي بالغ بر 490 ميليون تن (با احتساب توليدات قبلي) مس خالص مي باشد که در 63 کانسار پورفيري شناخته شده وجود دارد.
بطور کلي کانسارهاي پورفيري آند در 5 کمربند متالوژني از مرکز شيلي تا جنوب پرو و شمال غرب آرژانتين تشکيل گرديده اند که به لحاظ زماني متعلق به کرتامه فوقاني و پليوسن مي باشند. کانسارهاي شيلي مرکزي عمدتا بسيار جوان مي باشند و متعلق به اواخر ميوسن و پليوسن مي باشند.
با توجه به اينکه يکي از کمربندهاي مهم کاني سازي نوع پروفيري در ايران قرار دارد بر آن شديم تا مقايسه اي بين معادن و کانسارهاي پروفيري ايران و شيلي مرکزي انجام دهيم. در ايران در حدود 53 سيستم پورفيري بزرگ و کوچک شناخته شده است که در اين ميان تنها سرچشمه به عنوان بزرگترين کانسار از اين نوع در ايران در مقياس جهان (World Class) قابل توجه است. بهر حال مقايسه مي تواند از بسياري جهات بويژه از نظر اکتشاف مفيد واقع گردد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 59   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی