برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

ژئوشیمی و پتانسیل کانه سازی توده نفوذی و اسکارن زاغر، غرب تفرش

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: رواقي احمد,عليرضايي سعيد
 
 
 
عنوان همایش: سمپوزيوم علوم زمين
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  سازمان زمین شناسی کشور
زمان:  1384دوره 24
 
چکیده: 

توده نفوذي زاغر در 5 كيلومتري غرب - جنوب غرب شهرستان تفرش در استان مرکزي قرار گرفته است. اين توده نفوذي با دو سري دايک فلسيک و متوسط همراهي مي شود. نمونه هاي معرف از توده نفوذي و دايکها نمايانگر ترکيب ديوريت، كوارتز - ديوريت، مونزوديوريت و گرانوديوريت با گرايش ساب آلكالن و كالكوآلكالن و ويژگيهاي ژئوشيميايي گرانيتوئيدهاي سري I و تفريق هاي گوشته اي تيپ M است. آنها همچنين در نمودارهاي تشخيص جايگاه تكتونيکي با استفاده از نسبت Y −Nb در محدوده کمانهاي آتشفشاني حاشيه قاره اي و همزمان با برخورد قرار ‌مي گيرند.
توده نفوذي زاغر در شيلهاي آهكي ترياس و آهكهاي كرتاسه نفوذ كرده و آنها را به هورنفلس، مرمر و اسكارن تبديل كرده است. اسكارن بطور عمده شامل كوارتز، كلسيت، اپيدوت و گارنت است و با توجه به پروتوليت، از نوع كلسيك مي باشند. اسکارن بطور محلي غني از كانيهاي سولفيدي پيروتيت و پيريت و کمي كالكوپيريت است. با توجه به فراواني پيروتيت و چيرگي آن بر پيريت، اسکارن از نوع احيايي است. مقدار طلا در رسوبات آبراهه اي پايين دست اسکارن از20 تا 200ppb  متغير است. در نمونه هاي کاني سنگين از رسوبات آبراهه اي، از 1 تا 26 ذره طلا با ابعاد 20 تا 250 ميکرون مشاهده شده است. در نمونه هاي مينراليزه، بيشترين مقدار طلا (2.5 ppm) در بخش اسكارني ديده شده است. افزون بر طلا، آنوماليهايي از عناصر Ag, As, Bi, Sb, Cu, Mo, Pb نيز وجود دارد.
با توجه به ويژگيهاي ژئوشيميايي، ماگماي مولد توده نفوذي تفريق چنداني نيافته است که اين مناسب ذخاير اسکارني Au, Cu, Fe است (مينرت 1990). با توجه به احيايي بودن سيال کانه ساز، که با فراواني پيروتيت مشخص است، اهميت Cu کاهش مي يابد که اين با آناليزها هماهنگ است. اسکارن زاغر از اسكارنهاي احيايي است که منبع مهم طلا هستند. ادامه اکتشاف اميد بخش خواهد بود.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 113   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی