برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

اولویت بندی معیارهای طراحی در برنامه ریزی و مدیریت ایمنی پارک ها و فضاهای سبز شهری با به کارگیری متد تصمیم گیری چند معیاره (MCDM)

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: آزادي نجات سعيد,جلالي سيدغلامعلي,قدسي پور سيدحسن
 
 
 
عنوان همایش: همايش جامعه ايمن
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  شهرداری تهران
زمان:  1388دوره 2
 
چکیده: 

گسترش فيزيكي شهرهاي بزرگ و همچنين نوع زندگي امروزي، تقاضا براي گسترش فضاي سبز و ايجاد پارك ها را در شهرها به دنبال داشته است. بنابراين با توجه به اهميت وجود اين مكان ها در فضاهاي شهري و بدليل ضرورت ايمني در آن ها، مديريت صحيح در حل اين مساله از طريق برنامه ريزي و طراحي محيطي مناسب از اهميت خاصي برخوردار است.
برنامه ريزي و طراحي محيطي با شناخت ويژگيهاي مكاني و شرايط محيطي، در كنار ساير اقدامات ديگر در افزايش ايمني پارك ها موثر است، بدين منظور مي بايست تمامي معيارها و عوامل تاثيرگذار در امنيت و برعكس ناامني اين فضاها تعيين شده و اولويت هر كدام مشخص گردد. اما در نظر گرفتن و بررسي همزمان اين معيارها و تعيين اهميت هر يك از آنها فرايندي دشوار بوده كه نيازمند استفاده از روش هاي مناسب به منظور اعمال بهترين مديريت مي باشد.
امروزه راهكارهاي نوين در اين زمينه ارايه شده كه با استناد به نظرات كارشناسان امر و حتي نظرات عمومي ميتوان معيارهاي مختلف در زمينه چگونگي طراحي پارك ها به منظور افزايش ايمني، مشخص و آنهايي را كه از جنبه هاي گوناگون اهميت و ارجحيت بيشتري دارند تعيين و روي آنها تمركز و مديريت نمود. تصميمگيري چندمعياره از مهمترين اين متدها بوده كه در آن علاوه بر در نظر گرفتن معيارهاي مختلف كمي و كيفي، از دانش و مهارت افراد خبره به عنوان يك بعد مديريتي مساله در فرايند تصميم گيري استفاده مي شود.
در اين مقاله پس از بيان مقدماتي در مورد پارك ها و فضاهاي سبز شهري و مساله ايمني در آنها، به بررسي و تعيين مهمترين معيارهاي طراحي در افزايش ايمني در اين مكان ها پرداخته و چگونگي كاربرد تصميم گيري چند معياره در انتخاب و اولويت بندي اين معيارها ارايه خواهد شد.

 
کلید واژه: ايمني، پارك ها و فضاهاي سبز شهري، تصميم گيري چندمعياره، مديريت و برنامه ريزي، طراحي
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 201   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی