برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

شناسایی و ارزیابی ریسک به روش ردیابی انرژی و آنالیز موانع در یک صنعت ریخته گری

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: زراوشاني ويدا,وارياني علي اصغر,آيتي سيداحمد,نيك پي احمد
 
 
 
عنوان همایش: همايش جامعه ايمن
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  شهرداری تهران
زمان:  1388دوره 2
 
چکیده: 

سابقه و هدف: محيط كار، محل دوم زندگي افراد بوده و حداقل يك سوم عمر افراد در آن سپري مي شود. در سال هاي اخير صنايع توليد فلزات اساسي رشد سريعي داشته و با پيشرفت روزافزون آن، كنترل حوادث به منظور حفظ نيروي انساني به عنوان يكي از عناصر توسعه پايدار از اهميت ويژه اي برخوردار بوده و در اين ميان صنايع ريخته گري به عنوان يكي از صنايع مادر كمتر مورد توجه قرار گرفته اند. در مقاله حاضر سعي شده، به شناسايي و ارزيابي ريسك قبل از رخداد حوادث، در يك صنعت ريخته گري پرداخته شود.
مواد و روش ها: مطالعه كيفي حاضر براي ارزيابي ريسك در يك صنعت ريخته گري در شهر صنعتي البرز قزوين اجرا ش د. در اين با استفاده از تکنيک ETBA، ريسک هاي بالقوه خطرناک شناسايي و با استاندارد MIL-STD-882B به صورت کيفي ارزيابي شدند. داده ها به روش مشاهده، مصاحبه با متخصصان فرآيند، استفاده از نظرات كارشناسان توليد در حين بازديد از محيط كار، بررسي اسناد، دستورالعمل هاي كاري، مدارك فني دستگاه ها، اسناد عملياتي و چيدمان تجهيزات، مدارك واحد نگهداري و تعميرات، برگه هاي حوادث و پرونده هاي پزشکي کارگران جمع آوري و برگه هاي ETBA تکميل شد.
يافته ها: در مجموع 154 ريسك شناسايي شد كه چهل ريسك غيرقابل قبول، 68 مورد نامطلوب و 46 مورد قابل قبول با تجديد نظر بودند. كارگاه ريخته گري با 74 مورد ريسك، داراي بيشترين ريسك شناسايي شده بود. 109 مورد از خطرات شناسايي شده در محدوده ريسك هاي غيرقابل قبول و نامطلوب بودند. انرژي هاي پتانسيل و گرما به ترتيب با 51 و 38 مورد ريسك شناسايي شده، بيشترين انرژي هاي مخاطره آميز بودند.
نتيجه گيري: اين تحقيق اجراي اقداماتي نظير آموزش ايمني، آموزش حرفه اي، سيستم نظارت بازرسي، مديريت ايمني پيمانكاران، مديريت سيستم تعميرات و نگهداري پيش گيرانه و تشكيل تيم مميزي ايمني را در شناسايي و كنترل ريسك هاي شناسايي شده موثر مي داند
.

 
کلید واژه: روش ETBA، ارزيابي ريسک، ايمني، ريخته گري، محيط کار
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 164   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی