برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

آگاهی نگرش و عملکرد شاغلین صنایع چوب شرق تهران در پیشگیری از سوانح کار

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: جوهري زهرا,خلدي ناهيد,حسين زاده رضامحمد,هاشمي زاده محمدحسن
 
 
 
عنوان همایش: همايش جامعه ايمن
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  شهرداری تهران
زمان:  1388دوره 2
 
چکیده: 

در عصر حاضر با پيشرفت هاي چشمگير در امر بهداشت و پيشگيري از بيماري هاي عفوني و غير عفوني و فراهم شدن وسايل آسايش و رفاه و كاهش ميزان مرگ و مير ناشي از بيماري ها حوادث يكي از علل عمده مرگ و مير و معلوليت بوده و پس از بيماري هاي قلب و عروق و سرطان در رتبه سوم قرار دارد. سوانح ناشي از كار يكي از انواع مهم حوادث است كه سالانه زيان هاي جاني و مالي فراواني به كشور تحميل مي كند. به دليل اهميت يشگيري از سوانح حين كار در اين طرح آگاهي نگرش و عملكرد شاغلين صنعت چوب شرق تهران در زمينه پيشگيري از سوانح مورد بررسي قرار گرفت .بوده و بررسي روي 100 نفر از شاغلين صنعت چوب شرق تهران انجام گرفته است.
روش كار: اين مطالعه از نوع cross-sectional بوده و بررسي روي 100 نفر از شاغلين صنعت چوب شرق تهران انجام گرفته است. پس از تهيه چک ليست اوليه پيرامون وضعيت دموگرافيک از عوامل زيان آور محيط کار و عملکرد شاغلين از طريق مصاحبه و مشاهده مورد ارزيابي قرار گرفت و در پايان اطلاعات از طريق نرم افزار spss مورد بررسي قرار گرفت.
يافته ها: از نظر سني ميانگين سني 28.94 سال بوده و ميانگين سابقه کار شاغلين 11.06 سال بود. ميانگين نمره آگاهي، عملکرد و بهسازي به ترتيب 8.9 از 3.23-24 از 24 و 11.57 از 24 بدست آمد. آمار تحليلي نشان داد که بين تحصيلات، نگرش و آگاهي رابطه معنادار وجود دارد و با افزايش سابقه کار شانس بروز حادثه افزايش مي يابد.
نتيجه گيري: با توجه به يافته هاي بدست آمده در اين پژوهش و مطالعات مشابه مداخله سيستم هاي بهداشتي در امر پيشگيري از سوانح با آموزش و نظارت بيشتر امري ضروري است.

 
کلید واژه: آگاهي، نگرش، عملكرد چوب، تهران
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 52   pdf-file
 آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی