برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی وضعیت ایمنی موتورسواران در شهرستانهای ارسنجان، اقلید، کازرون، نی ریز

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: فرهمند مهين,صيادي مهراب
 
 
 
عنوان همایش: همايش جامعه ايمن
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  شهرداری تهران
زمان:  1388دوره 2
 
چکیده: 

مقدمه و اهداف: امروزه، موتورسيكلت به يك وسيله رفت و آمد شهري تبديل شده است كه سهم قابل توجهي از جا به جايي ها را به عهده دارد. در ايران دومين دليل مرگ در بين تمام حوادث، تصادف موتورسوار بوده و ميزان بروز مصدوميت ناشي از موتورسوار نيز بعد از ضربه، دومين دليل همه مصدوميت ها با بروز 1.5 در 1000 نفر جمعيت است.
روش ها: يك نمونه 1286 به طور سيستماتيك از موتورسواران، در نقاط پرتردد سطح شهرستان مجري انتخاب و مورد بررسي و پرسشگري قرار گرفتند. سپس داده ها در برنامه نرم افزاري SPSS 11.5 وارد شد و با آزمون آماري Chi-square مورد آناليز قرار گرفتند.
يافته ها: از نظر استفاده از کلاه ايمني، 7.9 درصد موتورسواران کلاه ايمني بر سر داشتند و 92.1 درصد فاقد کلاه ايمني بودند. 35 درصد موتورسواران صاحب کلاه ايمني بودند که از اين تعداد فقط 6.4 درصد به طور مرتب از کلاه ايمني استفاده مي کردند. بقيه دليل استفاده نامرتب از کلاه ايمني را مزاحت و سنگيني (7.5 درصد)، خجالت کشيدن (2.8 درصد)، فراموشي (8.6 درصد) و عدم شنوايي (2.1 درصد) اعلام کردند و عده اي هم پاسخي ندادند.
نتيجه گيري: با توجه به اين كه ارتباط معناداري بين اجراي برنامه هاي جامعه ايمن و ميزان استفاده از كلاه ايمني و كاهش بروز حوادث در موتورسواران (كه هدف نهايي برنامه است) به دست آمده، بنابراين توسعه اجراي برنامه جامعه ايمن در تمام شهرستان ها بايد به عنوان يكي از اولويت ها مد نظر قرار گيرد.

 
کلید واژه: موتورسواران، كلاه ايمني، شهرستانهاي مجري
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 92   pdf-file
 آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی