برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

نتایج مطالعات مدیریت پسماند منطقه چابهار (شهری و روستایی)

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: سهرابي علي,شيرزادي گيلاني هايده
 
 
 
عنوان همایش: همايش ملي مديريت پسماند
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  سازمان شهرداری ها و دهداری های کشور، سازمان حفاظت محیط زیست
زمان:  1387دوره 4
 
چکیده: 

نگهداري و حفاظت محيط زيست يكي از وظايف اصلي حال و آينده است به طوري که امروز حفظ محيط زيست يکي از ارکان مهم رعايت حقوق بشر است زيرا محيط زيست به عنوان پديده اي محدود نه فقط براي نسل امروز بلكه براي ادامه حيات آيندگان بايد حفظ شود. توليد انبوه پسماند ناشي از افزايش جمعيت و تغيير الگوهاي مصرف (افزايش مواد يکبار مصرف و بسته بندي) در جوامع شهري و روستايي موجب آلودگيهاي زيست محيطي (آلودگي هوا، آب، خاك) و در نتيجه به خطر افتادن بهداشت و سلامت افراد جامعه شده است که نيازمند الگوي مناسب مديريت پسماند بر اساس شرايط روز مي باشد .
لذا براي اجراي صحيح مديريت پسماندهاي يك منطقه ضرورت دارد براي تمامي بخشهاي مديريت پسماند) آموزش، تفكيك، جمع آوري، بازيافت و پردازش) هماهنگ و همزمان برنامه ريزي شود.
بهره برداري از اولين طرح بيوكمپوست و پردازش پسماندهاي استان سيستان و بلوچستان با حمايت استانداري سيستان و بلوچستان و سازمان شهرداري هاي كشور در شهر زاهدان از خرداد ماه 1383 شروع شده است و 70% پسماندهاي شهر زاهدان بازيافت مي گردد. در صورت تکميل طرح مي توان تمامي پسماندهاي شهر زاهدان را بازيافت و پردازش نمود. مابقي شهرها و روستاهاي استان همانند بسياري از شهرهاي ايران پسماندها در محل هايي به صورت پراكنده تخليه و موجبات مشكلات زيست محيطي بسياري را براي منطقه شده است.
لذا جهت ارتقا فرهنگ زيست محيطي، جلب مشاركت مردم و حفاظت محيط زيست و مديريت صحيح پسماندهاي منطقه چابهار نظير خدمات عمومي، آموزش و وضعيت اجتماعي و اقتصادي در شهرها و روستاهاي منطقه چابهار، معاونت عمراني استانداري سيستان و بلوچستان طرح هاي مطالعاتي و مديريت پسماند منطقه سيستان و بلوچستان با محوريت سه مركز منطقه سيستان، منطقه ايرانشهر، منطقه چابهار در اين زمينه را با اهداف ارايه طرح هاي اجرايي به مشاور واگذار نموده و شرکت بازيافت مواد و توليد کود آلي کرمانشاه نيز بر اساس شرح خدمات مطالعات مديريت پسماند تمامي شهرها و روستاهاي سه منطقه را انجام داده است که در اين مقاله نتايج مطالعه مديريت پسماند منطقه چابهار به شرح مي رسد .

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 183  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی