برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی و ارزیابی وضعیت موجود پسماندهای روستاهای استان مازندران و ارایه راهکار در جهت بهبود وضعیت دفع پسماندها

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: كريمي محمدرضا,بهي زاده بهنوش,حسين زرگري مينا,عارفي مهر مرضيه,كياني محمد
 
 
 
عنوان همایش: همايش ملي مديريت پسماند
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  سازمان شهرداری ها و دهداری های کشور، سازمان حفاظت محیط زیست
زمان:  1387دوره 4
 
چکیده: 

افزايش سريع جمعيت، توسعه صنايع و پيشرفت تكنولوژي و تمايل بشر به افزايش مواد مصرفي و در نتيجه ازدياد مواد زائد، از جمله مسايلي است كه اخيرا در جوامع بشري بحرانهاي عظيمي را به وجود آورده است. مضافا اينكه حفظ محيط زيست و كنترل الودگي آن يك وظيفه عمومي است.
اين مطالعه از نوع مطالعات توصيفي-تحليلي مي باشد و جامعه مورد مطالعه، روستاهاي استان مازندران است. اطلاعات مورد نياز از طريق مراجعه به درب منازل و نظر سنجي از مردم طي مراجعه حضوري، تكميل پرسشنامه به تعداد خانوارهاي منتخب در هر روستا، مشاهده حضوري، انجام برنامه هاي توزين و آناليز فيزيكي زباله در نيمه هر فصل به مدت 10 روز متوالي بصورت رندوم، مشاهده و بررسي نحوه جمع اوري و دفع پسماندها، بازيافت انها و ميزان مشاركت مردم و ... تكميل گرديد و داده ها در نهايت توسط كارشناس آمار مورد پردازش و تجزيه و تحليل قرار گرفت و در نهايت با توجه به وضعيت موجود پسماندها در روستاهاي منتخب استان مازندران راهكارهايي در جهت بهبود وضعيت دفع پسماندها در روستاهاي استان مازندران ارايه گرديد.
طي بررسيهايي كه توسط شركت مهندسين مشاور ري آب انجام گرفت نتايجي حاصل گرديد كه حاكي از آن بود كه 82% مردم اين روستاها از كيسه زباله براي دفع پسماند استفاده مي نمودند و 15% از سطل زباله بدون كيسه استفاده مي كردند. همچنين مشخص گرديد كه محل نگهداري فضولات دامي در اين روستاها كه خود بيانگر كل استان مي باشد 36% در طويله و 28% و 30% به ترتيب بيرون از خانه و حياط خانه در اغل مي باشد.
طي بررسيها مشخص گرديد كه سيستم جمع آوري زباله هاي خانگي در روستاهاي استان حدود 70% درصد موارد بصورت تلفيقي از سنتي و مكانيزه بوده، بطوريكه در 69% موارد جمع اوري خانه به خانه صورت مي پذيرد.
بيشترين تركيب زباله هاي خانگي روستاها مواد غذايي بود. (حدود 89%) جمع آوري و دفع زباله در 42% موارد توسط افراد غير دولتي انجام مي پذيرد. همچنين در اين مطالعه مشخص گرديد كه در 86% موارد تفكيك زباله در روستاها بصورت خشك و تر صورت نمي گيرد.
با توجه به تركيب زباله در روستاهاي استان مازندران روشهاي بازيافت و كمپوست به عنوان بهترين روشها جهت دفع پسماندها در اين روستاها پيشنهاد مي گردد.

 
کلید واژه: بازيافت، جمع آوري خانه به خانه، تفكيك
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 53  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی