برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی عوامل درونی و بیرونی مدیریت پسماندهای شهری در کلان شهرهای کشور با استفاده از روش SWOT و تشکیل ماتریس QSPM

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: محرم نژاد ناصر,تهراني مهناز
 
 
 
عنوان همایش: همايش ملي مديريت پسماند
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  سازمان شهرداری ها و دهداری های کشور، سازمان حفاظت محیط زیست
زمان:  1387دوره 4
 
چکیده: 

افزايش جمعيت، توسعه بي رويه و غير اصولي شهري، افزايش مهاجرت، غلط بودن الگوي رايج مصرف شهروندان، افزايش تبليغات مختلف استفاده از كالاها و محصولات گوناگون از طريق رسانه هاي گروهي، تنوع توليد روزافزون انواع محصولات و كالاها به ويژه بسته بندي هاي آنها و بسياري از عوامل ديگر امروزه به مشكلات پيچيده زندگي شهري دامن زده و يكي از بارزترين معضلات بهداشتي و زيست محيطي را به خصوص در كلان شهرها نمودار كرده است. مشكلي كه تقريبا از حالت ناملموس به شكل محسوسي چشم اندازي مي كند و آن چيزي نيست جز روند صعودي توليد مواد زائد جامد. امروزه ديگر نمي توان كلان شهرهاي كشور به خصوص ابرشهري مانند تهران را با روش هاي سنتي و مديريت غير علمي و مهندسي اداره كرد. مديريت و مهندسي مواد زائدجامد شهري امروزه يكي از علوم بسيار پيشرفته در كشورهاي جهان اول و برخي از كشورهاي در حال توسعه محسوب مي شود و توجه به كارگيري دانش فني روز جهان و استفاده از فن آوريهاي نوين بين المللي در اداره مديريت شهري يكي از اركان اصلي تعيين استراتژي ها و سياست هاي بهداشتي و زيست محيطي در آن كشورها مي باشد. در حال حاضر کلان شهر تهران با جمعيتي بالغ بر 10 ميليون نفر روزانه يش از 7000 تن زباله توليدي دارد كه براي اين حجم عظيم زائدات توليدي بايد تدبير كارشناسي و مديريتي مبتني بر اصول مهندسي انديشيد و اعمال نمود.
مديريت مواد زائد شهري به عواملي همچون توليد زايدات،جمع آوري، حمل و نقل آن، دفع و دغن زباله و بازيافت آن، بستگي دارد، لذا محدوده سازمان بسيار وسيع و متغير مي باشد و سازمان هاي بخشي ديگر مانند شهرداري، راهنمايي و رانندگي، محيط زيست، سازمانها و تشکلهاي خصوصي
 NGO) ها) و ... در اين محدوده وجود دارند و مستقلا مديريت مي شوند بنابراين چنين سازماني را نمي توان با روش مديريت اجرايي مديريت نمود و راهي جز مديريت راهبردي يا استراتژيک براي آن وجود ندارد.
به اين منظور عناصر اساسي مديريت استراتژيک که به صورت سلسله مراتبي و بازخور به يکديگر متصل هستند بايستي مورد بررسي قرار گيرد. به منظور بررسي عوامل دروني و بيروني تاثيرگذار بر مديريت پسماندها در کلان شهرهاي کشور، ابتدا با انتخاب سيستم مديريت پسماندهاي شهر تهران به عنوان جامعه آماري مورد بررسي نسبت به بررسي و شناسايي عوامل محيطي شامل محيط خارج و درون سازمان مديريت پسماندها اقدام و در مرحله بعد به تجزيه و تحليل و تدوين استراتژي مورد نظر پرداخته شده است. مرحله سوم اجراي استراتژي و در مرحله آخر ارزيابي و کنترل استراتژهاي برتر مي باشد.

 
کلید واژه: مديريت مواد زائد شهري، مديريت استراتژيک، محيط زيست
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 372   pdf-file
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی