برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

امکان سنجی استقرار واحدهای بازیافت پسماند در شهرکهای صنعتی (مطالعه موردی: شهرک صنعتی سمنان)

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: مردان سعيد,توفيقي دورباش همايون
 
 
 
عنوان همایش: همايش ملي مديريت پسماند
نوع همایش:  سازمان ها و مراکز دولتي و عمومي
حامی:  سازمان شهرداری ها و دهداری های کشور، سازمان حفاظت محیط زیست
زمان:  1387دوره 4
 
چکیده: 

يكي از روشهاي با ارزش استفاده مجدد از پسماندهاي صنعتي، بازيافت مي باشد. در اين تحقيق، اساس كار بر اساس مطالعات ميداني بوده كه در آن ابتدا پسماندهاي شهرك شناسايي شده و سپس بر اساس ليست هاي تهيه شده، طبقه بندي هاي لازم انجام و با توجه به وضعيت موجود، روشهاي فني/مديريتي پيشنهادي ارايه شده است.
نتايج بررسي هاي انجام شده، نشان مي دهد كه در شهرك صنعتي سمنان 44 نوع پسماند صنعتي توليد مي گردد كه از اين ميان 27 نوع آن، قابليت بازيافت را دارد كه از اين بين تنها سه نوع از آنها شامل ضايعات پلاستيك با توليد 800 تن در سال، انواع ضايعات كاغذ و مقوا با توليد حدود 1000 تن در سال و انواع ضايعات آهني با توليد 5650 تن در سال از نظر كمي قابل توجه بوده و بازيافت آنها توجيه فني/اقتصادي دارد.
روش پيشنهادي براي بازيافت ضايعات پلاستيكي، جمع آوري تفكيك شده و انتقال آن به نزديكترين كارخانه بازيافت پس از پردازش و بسته بندي مي باشد. براي بازيافت ضايعات كاغذ و مقوا نيز با توجه به كيفيت مناسب اين نوع ضايعات بدليل عدم تداخل با ساير ضايعات و توليد مستقيم از قسمتهاي بسته بندي و انبار واحدها، روش بازيافت پيشنهادي، جمع آوري تفكيك شده و احداث يك كارخانه بازيافت كاغذ و مقوا (با بهره گيري از تكنولوژي هاي روز دنيا و حداقل مشكلات زيست محيطي) با ظرفيت 1000 تن در سال است. همچنين روش پيشنهادي براي بازيافت ضايعات آهني، جمع آوري، پرس، عدل و بسته بندي و ارسال به مراكز اصلي ذوب فلزات است.

 
کلید واژه: بازيافت، پسماندهاي صنعتي، توجيه فني/اقتصادي، بررسي هاي ميداني
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 154  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی