برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

مروری بر شیوه ها و روش های نوین تامین مالی پروژه ها

نوع ارائه: مقاله
نویسنده: اسلامي ميلاني پريسا,اسماعيلي شاهپور
 
 
 
عنوان همایش: كنفرانس بين المللي توسعه نظام تامين مالي در ايران (با رويكرد نوآوري هاي مالي)
نوع همایش:  وزارت علوم، تحقيقات و فناوري
حامی:  مرکز مطالعات تکنولوژِی دانشگاه صنعتی شریف
زمان:  1388دوره 1
 
چکیده: 

نحوه تامين مالي و تهيه بودجه اجرايي لازم براي انجام پروژه هاي زيربنايي و بهره برداري از محصولات و خدمات حاصل از آنها در حال حاضر به عنوان يکي از مهمترين چالش هاي پيش روي کشورهاي در حال توسعه مطرح مي باشد. با توجه به وضعيت خاص کشورهاي در حال توسعه و بحران هاي مالي در اين کشورها امکان تامين سرمايه مورد نياز براي اجراي پروژه هاي بزرگ به راحتي فراهم نمي شود، لذا انتخاب روش تامين مالي مناسب در مورد پروژه ها مساله مهمي است. در بسياري از پروژه ها به دليل مسايلي مانند حجم بالاي سرمايه مورد نياز حساسيت بالاي پروژه از نظر مسايل سياسي، اقتصادي و امنيتي، عدم تمايل حضور خارجيان و سرمايه گذاري آنها مساله تامين مالي مورد توجه مسوولين حكومتي قرار مي گيرد. در تعدادي از پروژه ها با حمايت ها و اعتبارات دولتي مي توان وجوه مورد نياز را تامين نمود اما در پروژه هاي مهم و زيرساختي مورد نياز كشور كه امكان تامين وجوه كامل آن توسط دولت فراهم نيست مانند پروژه هاي نفتي، گازي، پتروشيمي و بسياري از صنايع ديگر براي توسعه زير ساخت ها نياز اساسي براي حضور سرمايه گذاري خارجي و استفاده از تسهيلات بانك ها و موسسات خارجي وجود دارد.
انديشيدن راهکاري براي تامين منابع مالي مورد نياز پروژه از مراحل اوليه براي اطمينان از به انجام رسيدن پروژه است در انتخاب روش مناسب تامين مالي در مرحله امكان سنجي پروژه بايد به تمام موارد و خواسته هاي بخش هاي مختلف درگير در پروژه از كشور ميزبان پروژه، صنعت مرتبط با پروژه، پيمانكاران، خريداران، تهيه كنندگان، بانك هاي قرض دهنده، مساله ريسک ها و بطور كلي تمام بخش هاي درگير در پروژه توجه كرد و سپس با توجه به ارجحيت و اهميت هر كدام از آنها به انتخاب روش مناسب پرداخت.
 در ضمن بايد توجه کرد که ساختار استفاده شده براي تامين مالي پروژه در يك كشور ممكن است به دليل وجود تفاوت ها در قوانين و شرايط آن موثر نباشد در حاليكه به طور موثري در كشور ديگري استفاده شود نكته مهم انتخاب شكل صحيح روش تامين مالي با توجه به شرايط هر پروژه و كشور ميزبان پروژه است. در اين مقاله به معرفي روش هاي تامين مالي پروژه ها پرداخته مي شود و سپس بر اساس دسته بندي هاي ارايه شده، روش استفاده در تعدادي از پروژه هاي ايران بررسي مي شود.

 
کلید واژه: تامين مالي، فاينانس، سرمايه گذاري خارجي، مديريت ريسک، پروژه
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 2066   pdf-file
 آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی