برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

تستهای عملکرد ریوی و علایم تنفسی وابسته به کار در نجارهای ایرانی

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: خادم رضاييان مجيد*,شفيعي سارا,شفيعي عرب سيده شاهيده,نوابي سيدايمان,بسكابادي محمدحسين
 
 *گروه فيزيولوژي، دانشكده پزشكي، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: نجارها در طول کار در معرض گرد چوب و مواد محرک ديگري هستند که ميتوانند سبب اختلالات تنفسي شوند. در اين مطالعه تستهاي عملکرد ريه (PFT) و علايم تنفسي نجارها با افراد گروه شاهد مقايسه گرديد.
روشها: علايم تنفسي به طور گذشته نگر در 70 نجار ايراني با استفاده از پرسشنامه اي شامل سوالاتي درباره علايم تنفسي وابسته به کار در سالهاي گذشته، آلرژي، نوع مواد شيميايي محرکي که منجر به علايم تنفسي ميشوند، عادات سيگار کشيدن و دوره هاي کاري به عنوان نجار و در 70 فرد طبيعي از جامعه به عنوان گروه هاي شاهد ارزيابي شد. تستهاي عملکرد ريوي شامل شامل ظرفيت حياتي سريع
(FVC)، حجم بازدم سريع در ثانيه اول(FEV1) ، حداكثر سرعت جريان هواي بازدمي(PEF) ، حداكثر سرعت جريان هواي بازدمي در 75%، 50% و 25% ظرفيت حياتي (MEF75, MEF50, MEF25) در همه شرکت کنندگان اندازه گيري شد.
نتايج: شايع ترين علايم در ميان گروه نمونه سرفه در حين کار (%56) و خلط در زمان هاي مختلف بود. گرد چوب
MDF نيز که يک چوب مصنوعي-شيميايي است مشخص ترين گرد چوب مشخص شد و تقريبا تمامي افراد درجات مختلفي از آلرژي را به آن نشان مي دادند. ميزان FVC در %90 نجاران کمتر از نرمال (%80) بود و اين در مقايسه با گروه کنترل کاهش معني داري نشان داد (P<0/001). ساير تست هاي عملکرد ريه نيز به جز MEF25 کاهش معني داري را نسبت به گروه شاهد نشان داد (P<0.001).
نتيجه گيري: حرفه نجاري با ميزان بالايي از علايم تنفسي وابسته به کاربه ويژه بعد از مواجه با مواد شيميايي محرک همراه است. همچنين مقادير PFT به طور معني داري در ميان نجارها کاهش يافته بودند.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 81  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی