برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

اندازه گیری سطح پروتئین کاتیونیک ائوزنیوفیلی (ECP) در خون و خلط بیماران مبتلا به آسم

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: خاك زاد محمدرضا*,ميرصدرايي مجيد,مشكات مجتبي,كابلي معصومه,فضل ميترا,كياني نگار
 
 *دانشگاه آزاد اسلامي مشهد، دانشكده پزشكي، مركز تحقيقات پزشكي
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: آسم يك بيماري مزمن و شايع مي باشد. تشخيص قطعي آسم در بسياري موارد براي پزشك يك چالش مهم است. ائوزينوفيل هاي فعال نقش مهمي را در پاتوژنز آسم آلرژيك ايفا مي كنند ECP يكي از پروتئين هاي گرانولي ائوزينوفيل مي باشد كه از ماتريكس اين سلولهاي آزاد مي شود و ممكن است موجب التهاب برونش در مبتلايان به آسم گردد. ما در اين تحقيق با اندازه گيري سطح ECP سرم و خلط ارتباط آن را با  شدت التهاب راههاي هوايي ارزيابي كرديم.
روش: ما 50 بيمار مبتلا به آسم را با انجام تست هاي عملكرد ريوي در چهار گروه آسم خفيف، خفيف پايدار، متوسط و شديد انتخاب و همزمان از آنها نمونه گيري خون و خلط انجام داديم. سپس سطح ECP
و IgE توتال را در سرم و خلط و نيز درصد ائوزينوفيل ها را در خلط و خون اندازه گيري كرديم. همچنين نسبت ECP/EO را نيز تعيين كرديم.
يافته ها: ميانگين سطح
ECP  در خون و خلط تمام گروههاي بيماران آسمي بالاتر از گروه كنترول بود. همچنين ارتباط مستقيمي بين ميانگين افزايش يافته سطح ECP خون با سطح ECP خلط همان بيماران در هر گروه بدست آمد. ميانگين سطح ECP خون در گروه با آسم خفيف پايدار (30.28ng/ml) بالاتر از ميانگين سطح ECP  در بيماران با آسـم متوسط (21.06ng/ml) و شديد (30.25ng/ml) بود. نتايج ما نشان داد كه نسبت ECP/EO نه در خون و نه در خلط بيماران آسمي با گروه كنترول تفاوت معني داري ندارد.
نتيجه گيري: ممكن است وجود مكانيزم هاي كنترل كننده فيدبك منفي در بيماران با آسم متوسط و شديد مانع از توليد مقادير افزايش يافته و مخرب
ECP در مراحل شديد آسم مي گردد.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 189  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی