برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

اثر تماس با مقادیر پایین سرب بر فشار خون و عملکرد قلب ایزوله موش صحرایی

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: نوروززاده علي*,بدل زاده رضا,حيدري اژدر,عسگري عليرضا,خوش باطن علي
 
 *گروه فيزيولوژي و بيوفيزيك، دانشكده پزشكي، دانشگاه علوم پزشكي بقيه اله (عج)، تهران
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: در مطالعه حاضر، اثر تماس با 100 ppm استات سرب از طريق آب آشاميدني در دوره هاي 4، 8 و 12 هفته اي بر فشار خون شرياني و برخي از پارامترهاي فيزيولوژيكي (تغييرات الكتروكارديوگرافيكي، تعداد ضربان، قدرت انقباضي قلب و جريان كرونري) قلب ايزوله موشهاي صحرايي نر نژاد Sprague-Dawley (وزن 300-250 گرم) بررسي شده است.
روش كار: پس از بيهوشي، فشار خون سيستولي حيوانات اندازه گيري شد و سپس، قلب حيوانات تحت تنفس مصنوعي از بدن جدا و بلافاصله به دستگاه قلب ايزوله لانگندرف انتقال گرديد.
نتايج: فشار خون سيستولي افزايش معني داري در گروههاي مسموم به سرب نسبت به گروه کنترل داشت. مدت زمان قطعه
QRS در هر سه گروه مسموم، اختلاف معني داري با گروه كنترل نداشت، ولي، فاصله ST و ضربان قلب و قدرت انقباضي قلب در گروه هاي مسموم 8 و 12 هفته اي نسبت به گروه كنترل افزايش معني داري نشان دادند (p<0.01, p<0.05)، در حالي كه در گروه مسموم 4 هفته اي هيچ كدام از موارد فوق، اختلاف معني داري با كنترل نداشتند. ميزان جريان كرونري نيز در هيچ يك از گروه هاي مسموم به سرب با گروه كنترل تفاوت معني داري نداشت. نتايج ECG نشان مي دهند كه در اوايل تماس با مقادير پايين سرب، اختلالاتي نظير نقايص هدايتي و آريتمي در ECG مشاهده نمي گردد ولي، در صورت تداوم تماس (پس از 12 هفته)، اين علايم ظاهر مي شوند. همچنين، تماس با مقادير پايين سرب فشار خون، قدرت انقباضي و تعداد ضربان قلب را بالا مي برد.
نتيجه گيري: بنابراين، تغييرات مشاهده شده در گروههاي مسموم به سرب مي توانند نقش موثري در ايجاد فشار خون ناشي از آن داشته باشند
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 55  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی