برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

دانش، بینش و عملکرد پزشکان عمومی و متخصص استان فارس در تجویز صحیح نیتراتهای آلی در سال 1381

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: ميرخاني حسين*,فداكار پروانه
 
 *بخش فارماکولوژي و مرکز تحقيقات شيمي دارويي و گياهي، دانشگاه علوم پزشکي شيراز
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: نيتراتهاي آلي داروهاي پر مصرفي در درمان بيماريهاي ايسکميک عروق کرونر و نارسايي احتقاني قلب به حساب مي آيند. با اينحال مغايرتهاي مهمي در دوزها و دوزبندي آنها در نسخ اکثر پزشکان با آنچه که در درسنامه هاي پزشکي آمده است به چشم مي خورد.
روشها: براي بررسي سوالات مطروحه در اين خصوص از مجموع 42000 نسخه نگاشته شده توسط پزشکان عمومي و متخصص استان فارس، 345 نسخه که حاوي حداقل يک قلم نيترات آلي بودند مورد بررسي قرار گرفت. همچنين با تنظيم پرسشنامه نظرات 54 نفر از پزشکان در اين خصوص جمع آوري شد.
نتايج: بررسي نسخ نشان داد نيتروگليسرين خوراکي 4/6 ميليگرم رايج ترين شکل خوراکي و ايزوسوربايد 40 ميليگرم کمترين آنها بود. در هيچ نسخه اي اشکال دارويي موضعي و اسپري تجويز نشده بود. شايعترين دفعات مصرف 3 بار در روز و در هيچ نسخه اي روش مصرف
eccentric لحاظ نشده بود. در بررسي پرسشنامه ها حدود 80% از پزشکان اظهار کرده بودند که با پديده تولرانس به نيتراتها آشنايي دارند ولي فقط حدود 20% از آنها از روش تجويز eccentric براي مقابله با اين پديده آگاهي داشتند. همچنين بيش از نيمي از آنها معتقد بودند که دوز مصرفي در بيماريهاي عروق کرونر بايد بيش از نارسايي احتقاني قلبي باشد که اين مساله خلاف اصول علمي است.
نتيجه گيري: در يک جمع بندي کلي به نظر مي رسد بايستي در خصوص هر يک از موارد تعدد اشکال دارويي موجود و مزاياي هر يک از آنها، دوز مناسب براي نارسايي قلب و بيماريهاي اسکميک قلب و دوز بندي
eccentric به منظور مقابله با تولرانس به نيتراتها آگاهي پزشکان را افزايش داد. با توجه به نتايج حاصله کارآزمايي باليني در خصوص اثربخشي دوزهاي رايج مصرفي از نيتراتها و بروز پديده تولرانس در يک نمونه انساني از جمعيت ايراني در حال انجام است.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 48  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی