برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان: 

بررسی میزان کلسیم خون در زمان تخم گذاری و اثرات دادن صدف اضافی در مرغ های مادر

نوع ارائه: پوستر
نویسنده: مهجور اميراشكان*
 
 *دانشگاه آزاد اسلامي واحد کازرون
 
عنوان همایش: كنگره فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران
نوع همایش:  انجمن هاي علمي
حامی:  انجمن فيزيولوژي و فارماكولوژي ايران، دانشگاه علوم پزشكي مشهد
زمان:  1386دوره 18
 
چکیده: 

مقدمه: از مهمترين فاکتورهاي تعيين کننده ميزان جوجه درآوري ميزان ضخامت پوسته تخم مرغ است که ارتباط مستقيم با ميزان کلسيم خون دارد. در هنگام تخم گذاري مرغ ها ميزان زيادي از کلسيم مورد نياز خود را از طريق جذب از استخوان ها تامين ميکنند که مي تواند باعث ايجاد مشکلاتي در پا گردد.
روش کار: براي تعيين زمان مناسب براي پاشيدن مواد حاوي کلسيم بر روي بستر و اثرات آن بر روي ميزان کلسيم خون مطالعه زير بر روي چهل مرغ مادر با سن 40 هفته صورت پذيرفت. در ابتدا مرغها به چهار گروه مساوي تقسيم شدند و در قفسهاي جداگانه نگهداري شدند. به گروه اول جيره نرمال حاوي 3% کلسيم داده شد. به سه گروه ديگر 5 گرم صدف به ترتيب در ساعتهاي 9 صبح و 2 و 5 بعدازظهر داده شد. ميزان کلسيم خون هر شش ساعت يک بار به مدت 5 روز مورد مطالعه قرار گرفت. مرغهاي گروه يک بالاترين ميزان کلسيم را بعد از دريافت دان (220µgml-1)
و ميزان پائينتري کلسيم در شب (90µgml-1) را نشان دادند. گروه دوم نتايج تقريبا مشابهي را نشان دادند. در گروه سوم غلطت کلسيم خون در ساعت 8 بعدازظهر 195µgml-1، در ساعت 2 صبح160µgml-1 ، در ساعت 11 شب 190µgml-1، در ساعت 8 صبح 212µgml-1 و در ساعت 2 بعدارظهر  215µgml-1بود. در گروه چهار ميزان کلسيم در ساعت 11 صبح 220µgml در ساعت 5 بعدازظهر  (190µgml-1)در ساعت 11 صبح 220µgml-1 و در ساعت 5 بعد از ظهر 190µgml-1 را نشان داد. بعد از پايان مطالعه مرغ ها کشتار شده و از استخوان ران اسلايد هيستوپاتولوژي تهيه شده و مورد مطالعه قرار گرفت. در مطالعه هيستو پلتولوژي، ضخامت تربکولي هاي استخواني در گروه 4 بالاترين ميزان بود. گروه 3، گروه 2 و گروه کنترل از ضخامت استخواني کمتري بهره مند بودند.
نتايج: مطالعه ما نشان داد که ميزان کلسيم خون در هنگام تاريکي که مرغ ها بيشترين ميزان فعاليت براي تخم گذاري دارند به پاينترين سطح خود مي رسد. اثرات مننفي ناشي از اين حالت را مي توان با دادن منبع خارجي کلسيم در بعدازظهر کنترل کرد. همچنين دادن کلسيم اضافي در بعدازظهر مي تواند باعث کاهش جذب کلسيم از استخوانها شود
.

 
کلید واژه: 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
 
بازدید یکساله 89  
 
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی